22 bin liralık fatura 7 bin liraya düştü

23 Ekim 2015, Cuma
22 bin  liralık fatura 7 bin liraya düştü

Salihli Organize Sanayi Bölgesi'nde (OSB) süt ve süt ürünleri üzerine üretim yapan Dinamik Süt ve Süt Ürünleri Şirketi, aylık 22 bin lirayı bulan elektrik giderini, işletmenin çatısına kurulan güneş enerjisi sistemi ile 7 bin liraya düşürdü.

SEKTÖR TV

ÖZEL HABER:EMRE SAÇLI

Firma sahibi Yaşar Karakoç, elektrik masrafının işletmelerde en büyük giderlerin başında geldiği belirterek işyeri sahiplerini kendilerine sağlanan bu imkandan faydalanmaya davet etti.

Karakoç, “Danışman firmalarımız tarafından bize, gıda üretimi yapan firmalara güneş enerjisi ile elektrik üretimi konusunda yüzde 50 hibe desteği verildiği söylendi. Konuyla ilgili olarak Manisa İl Gıda Tarım ve Hayvancılık Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma Şube Müdürlüğü’ne başvurduk.  İşletmemizden elektrik giderinin güneş enerjisi ile karşılanması konusunda bir proje hazırladık.  Projemiz kapsamında işletmemizin çatısına 300 Kw’lık güneş enerjisi paneli kuracağımızı belirttik. Gerekli hazırlıkların tamamlanmasının ardından projemiz onaylandı.  Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Yenilenebilir Enerji Genel Müdürlüğü’nde projemize ruhsat verdi.  Ruhsatın ardından işletmemizin çatısına güneş enerji panelini kurduk.”

-Yüzde 75’i karşılanıyor

Karakoç, şöyle konuştu. “İşletmemizin çatısına kurmuş olduğumuz 300 Kilovat saatlik sistemle tesisimiz için gerekli olan enerjinin yüzde 75’ini karşılayacağız.  İşletme olarak aylık ortalama 22 bin lira elektrik faturası ödüyoruz.  Kurduğumuz sistem sayesinde aylık 15 bin lira civarında bir elektrik üretimimiz olacak.  Yani aylık 7 bin lira elektrik faturası ödeyeceğiz.  Projenin bize maliyeti 1 milyon liranın üzerinde ve yüzde 50’sini devletimiz karşılıyor. Sistem kendisini 3 yıl içerisinde amorti edecek.  Kullanım süresi ise 25 yıl. Ben gıda üretimi yapan bütün arkadaşlarımıza özellikle yüzde 50 hibe desteğinden dolayı bu imkanı kullanmalarını tavsiye ediyorum. İşletmeler için çok büyük bir avantaj. Salihli Organize Sanayi Bölgesi’nde bu sistemi ilk biz kurduk. İnşallah bütün arkadaşlarımız da kurar.”


-Firma hakkında

1993 yılında ticaret hayatına başlayan Karakoç Gübre ve Yem Sanayi kurulduğu günlerde 7 personel ve 3 araçla günde 6 bin litre süt toplayan ve aylık 50 ila 60 ton yem satışı yapan bir şirket konumundaydı.  Zaman içinde büyümeye başlayan firma günlük süt toplama kapasitesini 100 bin litreye çıkarttı.  Süt pazarlama ağı oldukça genişleyen firmanın, müstahsil sayısı 3 bin ulaştı.
Firma, toplam 70 personel ile 2008 yılında Dinamik Süt ve Süt Ürünleri fabrikasını Salihli Organize Sanayi Bölgesinde 12 bin m2 açık alan üzerine 3 bin 500 m2 kapalı alanda faaliyete geçirdi.  İşletmede kaşar, ayran, beyaz peynir, tere yağ, lor, köy tipi beyaz peynir, tel peynir, örgü peynir ve dil peynir üretiliyor.  Bu güne kadar öz sermayesi ile büyüyen şirket, yeni projelerini hızla hayata geçirmek için çalışmalarına hızla devam ediyor.

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com