Çiğ süt alım satımında önemli gelişme

11 Ocak 2017, Çarşamba
Çiğ süt alım satımında önemli gelişme

Manisa Süt Üreticileri Birliği Başkanı Ulvi Murat Tunca, Çiğ Sütün Sözleşmeli Usulde Alım Satımına İlişkin Yönetmelik gereği, 2017 yılında da sözleşmelerin yenilenmesi, sözleşmesi olmayan işletmelerin ve üreticilerin ,çiğ süt alım ve satımı yapamayacağını söyledi.

Tunca, üretici mağduriyet yaşamaması için süt üretimi yapan çiftçilerin süt pazarladıkları yerle karşılıklı imzaladıkları sözleşmeyi ilçe tarım müdürlüklerine şahsen teslim edilmesi gerektiğini söyledi.

Tunca, şöyle konuştu. “16 Nisan 2015 tarih ve 29328 sayılı resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren "Çiğ Sütün Sözleşmeli Usulde Alım Satımına İlişkin Yönetmelik" gereği sanayiye arz edilen çiğ sütün alım ve satımının sözleşmeli usulde yapılması zorunlu hale gelmiştir. Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Hayvancılık Genel Müdürlüğünün 17.06.2015 tarih ve 9536-49102 sayılı Süt Kayıt Sistemi konulu talimatı gereği üreticiler veya üyesi bulunduğu üretici örgütleri ile alıcılar arasında imzalanacak sözleşmelerde; Alıcı, satıcı varsa toplayıcıya ait bilgiler ( isim, unvan ),sözleşmenin başlangıç ve bitiş tarihi, süt türü ( inek, manda, koyun, keçi ), fiyat belirleme usulü ( pazarlık, kalite ve içerik, parite veya ulusal süt konseyi tavsiye fiyatı ), ölçü birimi (sözleşmeye konu inek v.b. sütünün kg. veya litre olarak ölçü birimi), süt miktarı (sözleşmeye konu teslim edilecek günlük azami veya asgari süt miktarını), fiyat uygulama usulü (sözleşme boyunca geçerli olacak tek fiyat veya dönemsel fiyat uygulaması), süt fiyatı (dönemsel fiyat uygulaması durumunda aylar bazında olmak üzere belirlenen TL/Litre fiyatı ) ve teslimat yeri ( üretimin yapıldığı işletmede kapıdan teslim, süt toplama merkezinden veya süt işleme tesisine teslim ) bilgilerinin bulunması zorunlu olup tarafların kalite, içerik ve teminat gibi olası taleplerinin de yer aldığı sözleşmelerin onaylı bir suretinin imza tarihinden itibaren 7 ( yedi ) gün içerisinde üretici ve/veya üretici örgütleri tarafından İl/İlçe Tarım Müdürlüklerine teslim edilmesi gerekmektedir. Sözleşme süresinin en az 6 ay en fazla 1 yıl olacaktır."Söz konusu sözleşmeler noter veya il/ ilçe müdürlükleri onayı ile yapılabilecektir. Yönetmelik hükümleri kapsamında sözleşmeli olarak süt almayan alıcılar hakkında 5996 sayılı Veteriner Hizmetleri, Bitki Sağlığı, Gıda ve Yem Kanunu'nun ilgili maddeleri gereğince cezai hükümlerin uygulanacaktır." dedi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com