Mahallesini sanat galerisine çevirdi

28 Kasım 2017, Salı
Mahallesini sanat galerisine çevirdi

Salihli'nin Çökelek Mahallesi'nde yaşan emekli Türk Dili ve Edebiyatı öğretmeni Mustafa Toga, mahalledeki evlerin dış cephe duvarlarını hayvan, insan ve gıda figürleri ile boyayıp mahalleyi sanat galerisine çevirdi.


2 yıl önce kendi evinin çevre duvarını çeşitli figürlerle boyayan Toga, mahalle halkından gelen istek üzerine onlarca evin dış ve çevre duvarını boyadı.

Yaklaşık 40 yıldır karakalem ve tuval çalışması yaptığını belirten Toga, çizimlerinde tarihsel önemi veya toplumun sevdiği önemli şahsiyetlere de yer verdiğini söyledi.

Toga, “Kendi evimde zaten sürekli olarak karakalem çalışmaları yapıyordum. Yaklaşık 2 yıl önce evimin dış çevre duvarına yağlı boya resim yapmaya karar verdim. Duvarlara at, inek, bölgeye has olduğu için üzüm, görsel bir güzellik olması açısından Kız Kulesi resimleri yaptım. Tabi Türk sinemasının unutulmaz filmlerinden biri olan ‘Çiçek Abbas’taki İlyas Salman ve Şener Şen karakterlerine de yer verdim. Tabi mahalleli bu çizimleri görünce kendi evlerinin duvarlarını da boyamamı istemeye başladı.”

-Köy yaşantısını, ruhunu yansıtan resimler yapmaya çalışıyorum

Bugüne kadar onlarca evin duvarını hem doğaçlama hem de gelen istekler doğrultusunda boyadığını belirten Toga “Köyümüzde 2 ile 4 metre arasında olan duvarlar var. Ben duvarlara yaptığım çizimlerde köy yaşantısını, ruhunu yansıtan resimler yapmaya özen gösteriyorum. Bu çok önemli. Çünkü toplumumuzda köy yaşantısının ayrı bir önemi var. Mahallemde de hayvancılık ve üzüm yetiştiriciliği ön planda. Bu nedenle duvarlara genel olarak inek, koyun, tavuk, horoz ve üzüm, bağ yaprağı, mısır ve pamuk resimleri yapıyorum.”

-Güncel konulara da önem veriyorum

Toga, “Çizimlerimde köy yaşantısını yansıtmaya çalıştığım gibi o gün veya tarihteki güncel konulara da yer veriyorum. Mesele geçtiğimiz yıl bir evin duvarını boyadığım tarihte Beşiktaş şampiyon olmuştu. Duvardaki kompozisyonun içine Beşiktaş’ın şampiyonluğu nedeniyle birde kartal resmi yerleştirdim. Ayrıca mahalledeki gençler Barış Akarsu’yu çok seviyordu, bir çalışmamda da Barış Akarsu’ya yer verdim. Bunun yanı sıra resimlerimde çizgi film kahramanlarımız ile Türk sinemasının emektarlarını da ölümsüzleştirmek ve gelecek nesillere aktarmak için yer veriyorum”

- Farklı mahallelerden de talep geliyor

Farklı çevrelerden gelen vatandaşların duvarları gördükçe kendi mahallelerine de çizimlerden istediğini belirten Toga “Bu eserler, duvar yıkılmadığı sürece kalacak. Bu işin en güzel tarafı da bu. Köyümüze, farklı köylerden gelen vatandaşlar bu resimleri gördükçe beni kendi köylerine davet ediyor. Bende elimden geldiği kadarıyla boş zamanlarımda o yerlere gidip istediklerini resimleri yapıyorum. “

-Torununa sürpriz yapacak

Öte yandan Çökelek Mahallesinde yaşayan Mahmut Can ise çok sevdiği torununun resmini yaptırarak ona sürpriz yapacağını söyledi.

Can “Mustafa Toga, köyümüzdeki hemen hemen bütün boş duvarları boyayıp görsel bir güzellik meydana getirdi. Bende çok sevdiğim torunumun resmini evimin duvarına yapması için kendisinden ricada bulundum. Bugünde geldi ve boyama işlemine başladı. Torunum resmini duvarda görünce çok sevinecek. Ona büyük bir sürpriz olacak”
 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com