CHP'li Nurlu, Üzüm Araştırma Komisyonu'na seçildi

07 Aralık 2017, Perşembe
CHP'li Nurlu, Üzüm Araştırma Komisyonu'na seçildi

Mecliste grubu bulunan dört siyasi parti, üzüm üreticilerinin sorunlarını araştırmak için ortak karar alarak, bağcılık sektörü ve üzüm üreticilerinin sorunlarının araştırılması için araştırma komisyonu kurulması için verilen önerge TBMM Genel Kurulunda kabul edildi.

Komisyona, Manisa’dan CHP’nin çiftçi Milletvekili Mazlum Nurlu ile birlikte CHP grubu adına CHP Genel Sekreteri İzmir Milletvekili Prof. Dr. Kamil Okyay Sındır, Edirne Milletvekili Doç. Dr. Okan Gaytancıoğlu ve Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal seçildi.


Mecliste kurulan Araştırma Komisyonun bağcılık sektörü ve üzüm üreticileri için tarihi bir fırsat olacağını belirten Nurlu yaptığı açıklamada “Üzüm üreticisi Milletvekili olarak, her zaman üreticinin, çiftçinin, köylünün Meclisteki sesi olmaya çalıştım. CHP Milletvekili arkadaşlarımla Manisalı üzüm üreticisinin feryadını duyurmak için çok mücadele ettik. Meclis kürsüsünden haykırdık, duymadılar, alanlara çıktık görmediler. Alaşehir’de genel Başkanımız Kemal Kılıçdaroğlu ve 50’den fazla Milletvekilimizin ve on binlerce vatandaşımızın katılımıyla üzüm çalıştayı ve miting düzenledik umursamadılar. Üzüm üreticisi yıllardır umduğunu bulamadı, ürünü para etmedi. AKP iktidarı çiftçiye üvey evlat muamelesi yaptı. Kanunen yapması gereken desteği vermedi. İhracatçıyı destekledi, üreticiyi desteklemedi.  Fakat sürekli büyüyen bağcılık sektörünün sorunlarına siyasi partilerin kayıtsız kalması olanaksız hale geldi. Meclisteki uzlaşma çabalarımız sonucu önergemize 4 siyasi parti destek vererek üzüm üreticileri için araştırma komisyonu kuruldu.  Araştırma Komisyonunda Meclisteki tüm partilerden 15 Milletvekili ile birlikte Kamu kurum ve kuruluşları, üniversiteler, araştırma enstitüleri,  üretici birlikleri, sulama kooperatifleri, ziraat odaları temsilcileri çalışacak.  Komisyon Manisa’ya gelerek incelemelerde bulunacak sektörün tüm temsilcileriyle görüşecek. Komisyonda sektörün en geniş katılımla temsil edilmesi için öneri sunacağız. Herkesin orada kendisini ifade etmesine olanak sağlayacağız ve bu komisyonun siyasi iktidarın kendisini aklama aracı haline getirmesine asla izin vermeyeceğiz. Çünkü araştırma komisyonlarının amacı sorunları ve konuları TBMM gündemine taşıyarak kamuoyu yaratmak ve siyasi destek sağlamaktır. Manisa’mızın 9 Milletvekilinin komisyona vereceği destek bizim için çok önemlidir. Ortak akılla, hep birlikte Manisa için, üreticilerimiz için çalışmış olacağız. Bağcılık sektörünün ve üzüm üreticilerinin sorunlarının araştırılması ve çözüm yollarının belirlenmesi amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonunun başarılı çalışmalara imza atacağına olan inancımla başarılar diliyorum ifadelerine yer verdi.”

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com