Salihli'de dokunan halılar Manisa'da görücüye çıktı

25 Aralık 2017, Pazartesi
Salihli'de dokunan halılar Manisa'da görücüye çıktı

Manisa Büyükşehir Belediyesinin aylık kültür sanat etkinlikleri kapsamında 'Dokumada İlkler' sergisi açıldı. Halı ve kilim dokuma üzerine eserlerin bulunduğu sergi 25-28 Aralık tarihlerinde Kültür Merkezi Lale Fuaye Salonu'nda gezilebilir.

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin aylık kültür sanat etkinlikleri kapsamında, ‘Dokumada İlkler’ adlı halı ve kilim dokuma sergisi Kültür Merkezi Lale Fuaye Salonu’nda açıldı. Açılışa, Büyükşehir Belediyesi Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, Salihli Belediye Başkan Yardımcısı Mahmut Süreyya Karaoğlu, Kültür Şube Müdürü Fırat Özcan katıldı. Sanatçı Sultan Gençtürk’ün yüzlerce halı ve kilim dokumadan oluşan eserlerini inceleyen Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, eserler hakkında bilgiler aldı.  Başkan Danışmanı Azmi Açıkdil, “Sanatçı Sultan Gençtürk, alışılmış halı motiflerinden ziyade, çocukların yaptığı resimleri halıya dokuyarak bir çalışma da ortaya çıkarmış. Bölgemizin çeşitli yörelerinden Uşak’tan, Bergama’dan motiflerle dokunmuş halılar da var. Güzel bir sergi, sanatçımızı tebrik ediyorum” dedi.
Gençtürk, “Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum”


Salihli Belediyesi Halıcılık Atölyesinde 2004 yılından beri usta öğretici olarak görev yaptığını belirten Sanatçı Sultan Gençtürk, Çocuklar Çizsin Biz Dokuyalım projesini de geliştirdi.  Gençtürk, çalışmalarında çocukların çizdiği resimleri halılara ve kilimlere dokuyarak bir ilki de gerçekleştirdi. Sanatçı Sultan Gençtürk, “Eserlerimi Manisa’da sergilemekten dolayı çok mutluyum. Desteklerini esirgemeyen Manisa Büyükşehir Belediyesine teşekkür ediyorum” dedi.

 

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com