Salihli'de bağlar budanıyor

03 Ocak 2018, Çarşamba
Salihli'de bağlar budanıyor

Salihli Ziraat Odası Başkanı Necati Aktürk, havaların soğuyup, bağların yapraklarını dökmesinin ardından, bölgenin en önemli ihracat ürünlerinden üzüm bağlarında budama çalışmalarına başladığını söyledi.

Salihli Ovasında yaklaşık 12 bin hektar alanda üzüm bağının yer aldığına dikkat çeken Başkan Aktürk, bağdaki budamanın üretim için önem taşıyan bir işlem olduğunu vurgu yaparak, yaprağı dökülmeden budanan üzüm bağında ise üründe verim kaybı oluştuğunu kaydetti. Budamaya başlanması için öncelikle yaprakların tamamen dökülmesinin beklenmesi gerektiğini dile getiren Aktürk "Budama, bağın gelişimini, kalitesini ve verimini arttırır. Asma, dinlenme devresinden, yani yapraklarını döktükten sonra budanmalıdır. Bu dönemde organlar arası madde alışverişi durmuş haldedir. Budama için en uygun dönemdir. Yaprağı dökülmeyen bağ ise asla budanmamalıdır” dedi.


Bağlardaki budama çalışmalarının hava şartlarına göre Mart ayına kadar devam edeceğini belirten Aktürk, budamanın ise mutlaka ehil kişiler tarafından yapılması gerektiğini dile getirdi.


Geçen yıl yaşanan don ve dolu olaylarından üzüm üreticilerinin büyük oranda etkilendiğine dikkat çeken Aktürk, üzüm üreticilere yeni sezonda tarım sigortası yaptırmaları konusunda çağrıda bulundu.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com