Tıkalı şah damarı Medigüneş'te açıldı

09 Ocak 2018, Salı
Tıkalı şah damarı Medigüneş'te açıldı

Manisa'nın Selendi ilçesinde yaşayan 66 yaşındaki Reşat Ünal'ın tıkalı şah damarı uzman doktor kadrosu ile bölgenin saygın kurumları arasında yer alan Özel Medigüneş Hastanesi'nde açıldı.

Sağlıklı taburcu oldu


Edinilen bilgiye göre, Reşat Ünal(66), göğüste şiddetli ağrı ve yanma, nefes darlığı ve baş dönmesi şikayetiyle, Özel Medigüneş Hastanesi Nöroloji Kliniği Uzman Dr. Cengiz Güler’e başvurdu. Dr.Güler tarafından tedavi altına alınan Ünal’ın doppler görüntülemesinde karotis(Şah damarı) arterinde tıkanıklık saptanınca, Kardiyoloji birimine sevk edildi. Burada Kardiyoloji Uzmanı Dr.Hüseyin Tunar tarafından hastaya hem Korener Anjio hem de Karotis Vertabral  Anjio yapıldı. Hasta Ünal’ın ayrıca sol karotis Arterinde tıkanıklık saptanarak hastaya stent yöntemiyle karotis takıldı. Hasta şikayetleri giderildikten sonra sağlıklı bir şekilde hastaneden taburcu edildi.

“Tıkanıklık stentle gideriliyor”

Beyin damarlarında gelişen tıkanıklığın ölüme yol açabildiğine dikkat çeken Uzm.Dr. Hüseyin Tunar, bazı vakalarda stent tedavisinin önemli avantaj sağladığını söyledi, Uzm.Dr.Tunar “Özellikle ileri yaşta veya açık ameliyat olamayacak hastalardaki tıkanıklığı  stentle ortadan kaldırabiliyoruz” dedi.

“Balon yönetimi uygulanıyor”

Damar tıkanıklığında uygulanan tedavi yöntemlerini detayları hakkında bilgiler vern Kardiyoloji Uzm.Dr. Hüseyin Tunar, “Balonlu Stentleme de, lokal anestezi altında kasıktan bir kateterle karotis damarına ulaşılır. Darlık ucunda şemsiye şeklinde kapalı bir filtre bulunan ince bir kılavuz telle geçilir. Filtre darlığın 5-6 cm yukarısında açılır. Bu filtre işlem esnasında beyine kan akımına izin verir, ancak işlem süresince 0.1mm’den büyük pıhtı ve diğer tanecikleri tutarak beyine gitmelerine engel olur. Daha sonra, filtrenin telinin üzerinden bir stent implante edilip darlık genişletilir, sonra da aynı tel üzerinden stent içerisine balon uygulanır. Stentten sonra darlık gerekirse bir kez daha balonla genişletilerek stentin tam açılması sağlanır. Tüm bu işlemlerden sonra koruyucu filtre kapatılır ve kasıktan dışarı alınır” dedi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com