"Sünnet hafife alınmamalıdır"

13 Ocak 2018, Cumartesi

Sünnetin hafife alınmaması gerektiğini ifade eden Salihli Özel Can Hastanesi Üroloji Op.Dr. Osman Koca "Sünnetin hangi mevsimde, hangi yaşta yapılacağının aileler için her zaman önemli bir konudur. Ama ailelerimiz şunu da unutmamalılar ki sünnet ciddi bir cerrahi müdahaledir" dedi.

Yarıyıl tatilinin sünnet yaptırmak açısından en uygun dönemlerden birisi olduğunu belirten Op.Dr.Koca, ayrıca  sünnette çocuk için en uygun dönemin 6 yaş sonrası olduğunu söyledi.


Op.Dr.Koca “Lokal anestezi ile sünnet gerçekleştirilebilir. Günümüzde bu tarz operasyonlar çok daha hızlı ve kolay yapılabilmekte, sonrasında çocukta da herhangi bir travmaya sebep olmamakta. Çocukların sağlığı ve enfeksiyon riskinin çok düşük olması nedeniyle yarıyıl tatilinde çocukların sünnet ettirilmesini tavsiye ediyoruz” dedi.


Psikolojik olarak etkilenmeyecek ve kendini hazır hisseden çocukların operasyonunun lokal anesteziyle gerçekleştirdiklerini belirterek aileleri de uyaran Op.Dr. Koca, “Aileler kesinlikle uzman olmayan kişilere çocuklarını sünnet ettirmesin. Sünneti kesinlikle hekim yapmalı. İşin ehli olmayan kişilerin yaptığı sünnet operasyonları, geri dönüşü olmayan sıkıntılara yol açabiliyor” dedi.

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com