"Her 10 kişiden 1'i 65 yaşın üzerinde olacak"

28 Mart 2018, Çarşamba

Salihli İlçe Sağlık Müdürü Doktor Sezgin Güleç, "Yaşlılara Saygı Haftası" nedeniyle yaptığı açıklamada, "Yaşlı nüfusun artan oranı, yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerinin de çeşitlenmesini gerektirmektedir" dedi.

Güleç yaptığı açıklamada “Türkiye İstatistik Kurumu (TUİK) projeksiyonlarına göre 2012 yılında 65 yaş ve üzerindeki nüfus 5.7 milyon iken 2023 yılında 8.6 milyona ulaşacağı tahmin edilmektedir. Bir diğer ifade ile 2023 yılında her 10 kişiden 1’i, 65 yaşının üzerinde olacak. Her zaman denetim ve tecrübelerinden yararlandığımız yaşlılarımıza, sevgi ve saygıyı dile getirmek için tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de her yıl 18-24 Mart tarihleri arasında “Yaşlılara Saygı Haftası” olarak etkinlikler yapılmaktadır. Yaşlı nüfusun artan oranı yaşlılara sunulan sağlık hizmetlerinin de çeşitlenmesini gerektirmektedir. Genç gruplarda sağlık hizmetlerinin temel hedefi tedavi iken yaşlı gruplarda esas hedef, yaşam kalitesinin arttırılması ve korunmasıdır. Yaşlılarımızın yaşam kalitesinin korunması ile yalnızca tanı ve tedavi hizmetlerinin uygun ve etkili sunumuyla değil, aynı zamanda sağlıklı yaşam davranışları ve güvenli çevre ortamının oluşturulmasıyla da gerçekleşir. Yaşlılarımızın yaşadığı ortamları güvenli hale getirmek için alınacak küçük önlemler arasında kaymayan paspas veya yer döşemesi seçimi, tutamaklı merdiven, görme derinliğinde algılama bozukluğuna yol açmayacak desenli halı kilim kullanımı, yeterince aydınlatılmış yaşam alanları, rakamları kolayca seçilebilen telefonlar ve kolayca görülebilecek acil telefon numaraları yerleştirilmesi yer almaktadır.”

DEMOKRASİ MEYDANINDA BİLGİLENDİRME YAPILDI

Öte yandan “Yaşlılara Saygı Haftası” kapsamında Milli Birlik ve Demokrasi Meydanı’nda bir stant açıldı. Stantta hem organ bağışının önemi hem de yaşlılara saygı haftası etkinliklere kapsamında vatandaşlara bilgilendirici broşürler dağıtıldı.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com