Piyanoda tarihi başarı...

06 Nisan 2018, Cuma
Piyanoda tarihi başarı...

Gürcistan'da düzenlenen W.A. Mozart Uluslararası Yarışması'nda elde ettiği ikincilik ile ilk uluslararası derecesini alan 11 yaşındaki piyano öğrencisi Damla Ece Karataş, Almanya'da düzenlenen yarışmada ise birinci olarak büyük bir başarıya imza attı.

Şubat ayı içerisinde Gürcistan’da düzenlenen yarışmada kategorisinde ikinci olan ve Almanya’da düzenlenen 'Musical Fireworks in Baden-Württemberg' adlı piyano yarışmasına davet edilen Salihlili Damla Ece Karataş, 11-14 yaş grubunun yer aldığı B kategorisinde birinci oldu.


6 farklı yaş kategorisinde toplam 16 ülkenin katlımı ile düzenlenen yarışmada Karataş, 12 rakibini geride bıraktı.

Gürcistan’da düzenlene yarışmada elde ettiği başarı sayesinde Almanya’daki yarışmaya direk 2. Kademeden başladığını kaydeden Karataş “Gürcistan’ın başkenti olan Tiflis’te ikinci olduğumda Almanya’daki yarışmada birinci turu geçmiş sayıldım. İkinci turda 12 rakibim vardı. 12 rakibimi de geçerek bu başarıyı elde ettim ve birinci oldum. Benim katıldığım kategori B kategorisiydi. Bu kategorinin yaş sınırı ise 11-14’tü. Eğitim hayatıma güzel sanatlar lisesi yada konservatuarda devam etmek istiyorum. Yarışmaya çıkmadan önce bir sorun yaşadım. Antrenman yapıp ellerimi ısıtmam gerekiyordu. Ve orada bir tane prova odası vardı. O prova odasında da benim kategorimde olan Rus bir yarışmacı vardı ve o çalışıyordu. O daha ellerini ısıtmamıştı, antrenman yapmamıştı. Ve biz öğretmenim ile içeri girdik. İzin aldık ve oda hemen kalkıp benim antrenman yapmamam müsaade etti. Buradan kendisine teşekkür etmek istiyorum. Bizim çalmamız için ayrılan süre  10 dakika idi. 10 dakika içinde 4 tane parça çaldım.”

Karataş’ın öğretmeni Gülmira Ustalar ise “İlk olarak Tiflis’te uluslar arası piyano yarışmasına katıldık. Bu yarışmada elde ettiğimiz derece ile kendimize bir özgüven geldi. Daha sonra da Almanya’da katıldığımız yarışmada öğrencim birinci olma başarısını gösterdi. Ece, 1.5 ay içerisinde muhteşem bir iş çıkardı”

Damla’nın babacı Teoman Cüneyt Karataş ise “Almanya’ya gittiğimizde tabiî ki Ece’ye çok güveniyorduk. Yine muhakkak bir derece alacağını düşünüyorduk. Ülkemiz için ve diğer çocuklar içinde inşallah bir yol olur onlarda bu kapıdan geçerek aynı başarıları elde ederler.”

Annesi Yasemin Karataş ise “Öncelikle kızım Damla Ece’ye çok teşekkür etmek istiyorum. Ülkemizi temsil etti ve yine eli boş dönmedi.  Beş yıldır bizimle birlikte gülüp birlikte ağladığımız saygıdeğer piyano öğretmenimize de çok teşekkürlerimizi sunuyorum”

16 ÜLKE KATILDI

Almanya’da bu yıl 8’incisi düzenlenen ve 6 farklı yaş kategorisinde yapılan yarışmaya, Türkiye, Hollanda, Almanya, Fransa, Rusya ve Amerika'nın da içinde bulunduğu 16 ülke katıldı.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com