Doluluk yüzde 27, tarımsal sulamada sıkıntı kapıda !

12 Nisan 2018, Perşembe
Doluluk yüzde 27, tarımsal sulamada sıkıntı kapıda !

Devlet Su İşleri 2'inci Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, Gediz Havzası'nda sulama için 3 milyon metreküp su bulunduğunu ve bu yıl kısıtlı bir şekilde sulama yapılacağını kaydetti.

Toplantıda konuşan Eker, barajların durumu hakkında bilgi verdi. Eker, Marmara Gölü'nde yüzde 26, Afşar Barajı'nda yüzde 28, Buldan Barajı'nda yüzde 14, Sevişler Barajı'nda yüzde 71, Demirköprü Barajı'nda yüzde 27, Gördes Barajı'nda yüzde 11, Güneşli Barajı yüzde 100 oranında su bulunduğunu açıkladı.
Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, "Bu sene ben taşkın olsun diye biraz dua ettim. Ciddi bir kurak periyot geçiriyoruz. Demirköprü ve Gölmarmara Gölü'nde seviyeler oldukça düşük. Demirköprü Barajı'ndan başlayan ve Gediz Havzası'nda 13 sulama birliği tarafından sulanan 110 bin hektarlık bir saha. Bu sahadaki suyumuz 3 milyon metreküp. Çok sıkıntıya girmeden, kısıtlı sulama yaparak bir yıl geçireceğimizi umuyoruz. Bundan önceki yıllarda bundan yaklaşık yüzde 10 kadar daha fazla suyumuz vardı. Gediz Ovası'ndaki sulamaları kısıtlı bir şekilde gerçekleştireceğiz" dedi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com