Kocabıyık, Sağlık Haftası'nı kutladı

14 Nisan 2018, Cumartesi
Kocabıyık, Sağlık Haftası'nı kutladı

CHP Salihli İlçe Başkanı İsmet Kocabıyık, "Sağlıklı yaşam, her insanın doğumuyla birlikte elde ettiği ve insan olmaktan dolayı kazandığı bir haktır. sağlıklı toplumlar için öncelikle toplumun en küçük yapı taşı bireyin sağlıklı olması gerekir." Dedi.

Dünya Sağlık Günü ve Sağlık Haftası dolayısıyla bir açıklama yapan CHP Salihli İlçe Başkanı İsmet Kocabıyık, “Bugün sağlıkta adeta bir yıkım yaşanmakta, sağlığı bir kamu hizmeti olarak değil ekonomiye kaynak olarak gören hükümet sağlık hakkını ve hasta haklarını ihlal eden çok sayıda uygulamaya imza atmaktadır. Sağlık hizmetlerinin hastanın bedensel ve ruhsal bütünlüğünü, saygınlığını koruyacak biçimde, eşit, ücretsiz verilmesi evrensel bir insan hakkı iken, ülkemizde sağlık hakkına ancak parası olan ulaşabilmektedir.” Dedi.


Kocabıyık, şöyle konuştu. “Vatandaşlarımız eczanelerde, hastanelerde ve maaşlarından olmak üzere toplamda 11 farklı ödeme yapmakta ve sağlığa erişim her geçen gün daha da zorlaşmaktadır. bu sistem içerisinde şu anda hastalarımız İlaç  Katılım Payı, Muayene Katılım Payı, Reçete Ücreti, Eşdeğer İlaç Fiyat Farkı, Kutu Başına ilave 1 TL, Özel Hastane Fark ücreti, Tetkik Fark Ücreti, Erken Muayene fark ücreti, öncelikli Tetkik ücreti, İstisnai Sağlık Hizmeti ve Telefonla Randevu Parası (Bu hizmetin bedeli Sağlık Bakanlığı tarafından üstlenilmesi gerekirken, bedel vatandaşa ödetilmektedir.) adı altında 11 farklı ücret ile adeta cezalandırılmaktadır. Bugün, işte bu küçük gibi görünen, ancak toplayınca yoksulluk içindeki milyonlarca yurttaşın bütçesinde önemli bir yer tutan, katkı-katılım payları doktora gitmeyi engelleyecek kadar caydırıcı hale gelmiştir. CHP iktidarında halkımızın sağlığını koruyacağız. Koruyucu hekimliği yeniden getireceğiz. Halkımıza sağlıklı bir yaşam için sağlıklı gıda sağlıklı çevre sözü veriyoruz. CHP iktidarında insanların mutluluğu esas olacaktır. Sağlık sırf bedenen değil psikolojik olarak da topluma nüfuz edecektir. Kentler gerilimden, kutuplaşmadan, çatışmadan uzak birlik, beraberlik, umut ve mutluluk içinde bir yaşam sürdürecek.  Dünya Sağlık Günü ve Sağlık Haftası'nda, sağlığın ve yaşamın en büyük zenginlik olduğunu anımsatıyor, sağlık hakkının eşit ve erişebilir bir şekilde uygulandığı bir Türkiye umut ediyoruz. CHP sağlığa umut olacak”

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com