CHP "Ohal değil, demokrasi istiyoruz"

16 Nisan 2018, Pazartesi
CHP

CHP Salihli İlçe Başkanlığı "OHAL değil demokrasi istiyoruz" diyerek CHP İl Başkanlıklarının oturma eylemlerine yaptığı basın açıklaması ile destek verdi.

İlçe Başkanlığında düzenlenen basın açıklamasına CHP Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu, İlçe Başkanı İsmet Kocabıyık, yönetim kurulu üyeleri, kadın ve gençlik kollarının yanı sıra çok sayıda partili katıldı.
Salihli ilçe Başkanlığının basın açıklamasına katılan Manisa Milletvekili Mazlum Nurlu konuşmasında “Buradan 81 ilde düzenlenen oturma eylemlerindeki partililerimize, vatandaşlarımıza selam yolluyoruz. Şu anda Manisa Manolya meydanında oturma eylemi yapan değerli dostlarımıza ve hemşehirlerimize de selam ve sevgilerimizi yolluyoruz Türkiye 21 aydır OHAL ile yönetilmektedir. OHAL altı defa uzatılmış, yedinci kez uzatmak için tezkere Meclise gelecektir. Sıkıyönetimler, OHAL’ler faşist yönetim şekillerdir. Diktatörlük heveslilerinin fırsat bulunca ilk başvurdukları yöntemlerdir. Ülkemizi tek adam rejimine dönüştürme amacıyla hazırlanan ve tarihe mühürsüz seçim olarak geçen 16 Nisan referandumun üzerinden 1 yıl geçti. 15 Temmuzdaki FETÖ darbe girişimin ardından 20 Temmuzda ilan edilen OHAL altında gidilen referandum meşruiyeti olmayan bir rejim değişikliğini ülkemize dayatmıştır. OHAL amacından saptırılmış, baskı ve tehdit aracı haline gelmiştir. İnsan haklarını, ifade özgürlüğünü ve her türlü protesto eylemini batırma aracı olmuştur. En demokratik haklardan olan grevler, basın açıklamaları yasaklanmıştır.  En masum eleştirilere bile dava açılmaktadır. OHAL demokrasiye, adalete ve hukuk sistemine saldırıya dönüşmüştür. AKP iktidarı ancak diktatörlüklerde görülen şekilde OHAL’i muhaliflere karşı bir sopa olarak kullanmaktadır. FETÖ ile mücadele adı altında FETÖ üyeleri dışında, herkesle mücadele edilmektedir. Tabi buradaki asıl amacın yandaş Fetö’cüleri korumak olduğunu hatırlatmak gerekir. AKP+FETÖ ortaklığının Türkiye’yi getirdiği kötü durum ortadadır. Türkiye kirli bir savaşın içine sokulmuş, ekonomi alt üst olmuştur. Türkiye bunları hak etmiyor, halk OHAL’den bıkmıştır. OHAL en kısa zamanda kaldırılmalı ve Türkiye normale dönmelidir. Bu hafta Mecliste OHAL’in yedince defa uzatılması görüşmelerinde HAYIR oyu vereceğim ifadelerine yer verdi.”

Basın açıklamasında konuşan CHP Salihli İlçe Başkanı İsmet Kocabıyık ise, “Bugün 81 il Başkanlığımız meydanlarda “OHAL değil demokrasi istiyoruz diyerek meydanlara çıktı. Manisa İl Başkanlığımızda Manolya meydanında oturma eylemi yapıyor. Salihli İlçe Başkanlığı olarak ülkenin her yerinde düzenlenen eylemlere destek vermek için buradayız. Türkiye’nin demokrasi tarihine, seçim tarihine kara bir leke olarak geçen mühürsüz oylarla sonucun belirlendiği 16 Nisan referandumunda Salihli yüzde 64 Anayasa değişikliğine hayır demiştir. Bu Anayasa Türkiye’yi daha geriye götürmekten başka bir işe yaramamıştır. Aradan geçen bir yılda insan hakları, demokrasi, adalet ve hukuk sistemi ağır darbe almıştır. Neredeyse tüm basın kuruluşları yandaşların eline geçmiştir. Ülke KHK’lerle yönetilmekte, Meclis devre dışı bırakılmaktadır. OHAL’in tek adam rejiminin bu ülkeye hiçbir faydası yoktur. Bu nedenle OHAL kaldırılmalı adalet, hukuk ve demokrasi işler hale getirilmelidir” dedi.
 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com