Kep giydiler, üniversiteden mezun oldular

16 Mayıs 2018, Çarşamba
Kep giydiler, üniversiteden mezun oldular

Manisa Celal Bayar Üniversitesi (MCBÜ) Salihli Meslek Yüksek Okulu ile Salihli Tüm Engelliler Derneği tarafından ortaklaşa düzenlenen temsili mezuniyet töreninde Otizm ve Down sendromlu 33 öğrenci, kep giydi, mezuniyet belgesi alıp üniversiteden mezun oldu.

Salihli Meslek Yüksek Okulu bahçesinde düzenlenen programın açılış konuşmasını yapan Yüksek Okul Müdürü Doçent Doktor İlkay Dilber, tüm engellilerin yanında olmayı kendilerine ilke ve misyon edindiklerini söyledi.


Dilber  “Manisa Celal Bayar Üniversitesi olarak biz engelsiz bir üniversite olmayı ve tüm engelli arkadaşlarımızın  yanında olmayı kendimize ilke ve misyon edinmiş durumdayız. Bugünde Engelliler Haftası dolayısıyla Salihli’deki Otizm ve Down sendromlu arkadaşlarımızı bir günlüğüne de olsa sınıflara aldık, üniversite hayatını yaşattık, en güzel şekilde ağırlamaya çalıştık. Şimdide bu tören ile onları mezun ediyoruz. Onların yapabilecekleri belki sınırlıdır. Ama ufukları çok geniştir. O yüzden sadece bir gün değil her zaman önlerindeki engellerin yüreklerdeki engellerin kalktığı güzel bir dünyayı onlar için arzuluyorum. İyi ki mezun oldular, bugün iyi ki mezun ettik onları” dedi.
Salihli Tüm Engelliler Derneği Başkanı Gülçin Kocatürk ise “Bugün aralarında Otizm ve Down sendromlu çocuklarımızın da bulunduğu 33 kişi çok güzel keyifli bir gün geçirdi. Sınıflara girdiler, öğrencilerle birlikte ders işlediler. Kantinde alış veriş yapıp oyun oynadılar. Üniversite öğrencilerinin yaptıkları her şeyi bugün bire bir yaşadılar. Çocuklarımızın yüzü gülüyor, ailelerimiz çok mutlu oldular. Daha ne isteyebiliriz ki” dedi.


Kızı Emine Malçuk’un düzenlene programda üniversite diploması aldığını belirten Nurgül Malçuk “Bugün tarifsiz bir mutluluğu yaşadık. Hem kızım hem de ben çok mutluyuz. Bu programı düzenledikleri için  başta derneğimize ve okul yönetimimize teşekkür ediyorum”


Törende mezuniyet diploması alan Emine Malçuk ise “Bu programı düzenledikleri için çok mutlu ve gururluyum. Herkese teşekkür ediyorum” dedi.


Temsili mezuniyet töreninde diploma alan Mehmet Barışık “Anlatılmaz, tarif edilemez bir duygu yaşadım.  Çok mutlu oldum” dedi.


Ayşegül Kocatürk ise “Bugün bizler için ömür boyu unutamayacağımız bir gün oldu. Hayatımızda ilk defa diploma ve mezuniyet töreni sevinci yaşadık. Bu programın hazırlanmasında emeği geçen herkese çok teşekkür ediyorum” dedi.


Öğrenciler törende Yüksek Okul Müdürü Doçent Doktor İlkay Dilber, Ak Parti Salihli İlçe Başkanı Selçuk Dinç ve CHP Salihli İlçe Başkanı İsmet Kocabıyık’tan diplomalarını alırken, tören kep fırlatma bölümü ile sona erdi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com