Bu gurur Salihli'nin... Salihlili öğrenci atletizmde dünya şampiyonu oldu

17 Mayıs 2018, Perşembe
Bu gurur Salihli'nin... Salihlili öğrenci atletizmde dünya şampiyonu oldu

Salihli ilçesinde çiftçi ailenin 3 çocuğundan biri olan Mehmet Çelik, atletizmde Türkiye ve Avrupa şampiyonluğunun ardından Dünya şampiyonluğuna ulaştı.

Salihli ilçesine bağlı Hacıbektaşlı Mahallesi’nde yaşayan Milli atlet Mehmet Çelik (17), Uluslararası Okul Sporları Federasyonu (ISF) tarafından Fas’ta düzenlenen şampiyonada 800 metre koşusunda altın madalya kazanarak dünya şampiyonu oldu.


Salihli ilçesine bağlı Hacıbektaşlı Mahallesinde yaşayan ve çiftçilikle uğraşan Çelik ailesinin 3 çocuğundan biri olan Mehmet Çelik (17) Fas’ın Marakeş kentinde düzenlenen Liselerarası Dünya Olimpiyat Şampiyonasında atletizmde 800 metrede 1,50,63’lük derecesi ile altın madalya kazandı.
Geçtiğimiz yılda Macaristan’da düzenlenen Avrupa Olimpik Gençlik Yaz Festivalinde bin 500 metre koşusunda altın madalya kazanan milli sporcu, antrenmanlardan arta kalan zamanlarında da çiftçilikle uğraşan ailesine yardım etmeye devam ediyor.


Uşak Atatürk Lisesi’nde eğitimine devam eden milli atlet Mehmet Çelik “Türk Bayrağını dalgalandırdığım için çok mutluyum” dedi.


Fas’ta düzenlenen şampiyonaya 60’a yakın ülkeden 3 binden fazla sporcunun katıldığını kaydeden Çelik “Fas’ta düzenlenen Dünya Liseler Olimpiyatında atletizm branşında 800 metrede bütün rakiplerimi geride bırakarak 1,50,63 koşarak dünya şampiyonu oldum. Fas’ta düzenlenen Dünya Liseler Olimpiyatına yüzme atletizm, boks, judo, karate, tekvando gibi 18 kategoride 64 ülke mücadele etti. Olimpiyatlara 3 binden fazla sporcu katıldı. Biz Türk Milli Takımı olarak bu olimpiyatlarda 4 kategoride yarıştık. Atletizm, yüzme, bocce, jimnastik kategorilerinde mücadele verdik. Bu kategorilerde toplamda 40 madalya elde ettik ve iyi bir sıralama da aldık. Ülkemiz adına elde ettiğim bu şampiyonluğu Afrin’de şehit olan Mehmetçiklerimize armağan ediyorum.”

ÇİFTÇİ BİR AİLENİN ÇOCUĞUĞUM

Çelik, şöyle konuştu. “Bizim ana geçim kaynağımız çiftçilik. Ben boş zamanlarımda veya antrenmana gitmeden önce bağımızda veya tarlamızda yapılacak bir şey varsa önce onları yapıyorum. Aileme destek olmaya da devam edeceğim”

OĞLUMLA GURUR DUYUYORUM

Baba Selahattin Çelik “Oğlum küçük yaştan beri spora meyilli. İlkokul döneminden beri çok güzel sonuçlar elde ediyordu. Antrenmanlarına giderken bile her zaman bizlerin yanında oldu. Tarlamızda veya bahçemizde bir iş varsa önce onu hallediyor, daha sonra da antrenmanına gidiyordu. 3 çocuğumdan biri olan Mehmet, küçüklüğünden beri saygılı ve efendi kişiliği ile çevresinde de çok seviliyor. Türkiye genelinde katıldığı şampiyona veya turnuvalarda elde ettiği başarılarını önce Avrupa’ya, sonra da Dünya’ya taşıdı. Onunla gurur duyuyoruz.”

MİLLETİMİZ OĞLUMLA GURUR DUYSUN

Anne Necla Çelik “Oğlumuzun başarılı olması için elimizden gelen ne varsa yapmaya gayret ettik. Dualarımızla onun yanında olduk. Allah’a şükür ki istediği başarıya ulaştı. Mahalleli, hiç oğlunun başarısından söz etmiyorsun,  konuşmuyorsun” diyor. Ben, oğlumla milletin övünmesini ve gurur duymasını istiyorum. Çünkü ülkemizi en iyi şekilde temsil etmeye devam ediyor”


Mehmet Çelik’in Salihli Endüstri Meslek Lisesinden öğretmeni olan Tacettin Arslan “Mehmet, 2015 – 2016 eğitim öğretim yılında okulumuzda eğitime başladı. Atletizmle ilgili çalışmalarımız sırasında yeteneğini keşfettik. Oldukça güzel dereceler elde ediyordu. Bu yeteneğini daha ileriye götürmesini sağlamak için Uşak’ta bulunan atletizm antrenörü arkadaşımız ile temasa geçtik. Elde ettiği dereceleri de bizi yanıltmadı. Çok iyi işlere imza atmaya devam ediyor. Türkiye birincilikleri, Avrupa birinciliği derken şimdi de Dünya şampiyonluğuna kadar gitti. Bu başarıları bizi çok gururlandırdı.”

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com