"Salihli, Sardes Müzesi'ni fazlasıyla hak ediyor"

17 Mayıs 2018, Perşembe

Tarihçi Yazar Fuat Uçar, 18 Mayıs Müzeler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamasında, Salihli'nin turizm açısından büyük öneme sahip olan Sardes Antik Kenti'ne dair bir müzeyi fazlasıyla hak ettiğini ifade etti.

Fuat Uçar açıklamasında, "günümüzde Sardes Müzesinin bulunmaması büyük bir eksiklik." dedi. Uçar, "Sardes Müzesi konusu epeydir konuşuluyor. Ancak halen konuya dair atılan adımları göremiyoruz. Oysaki, tarihte birçok ilki barındıran Sardes, bir müzeyi fazlasıyla hak ediyor." dedi.

Yine Uçar, tarihte paranın ilk basıldığı yer olan Lidyalıların başkenti Sardes'e, daha sonra Perslerin, Büyük İskender'in, Roma'nın ve Bizans'ın hakim olduğunu, birçok devletin kalıntılarının bulunması sebebiyle de Sardes'in çok önemli bir merkez olduğunu ve yapılacak bir müze ile Sardes Antik Kenti ve Bintepeler Lidya Tümülüslerinin bulunduğu Salihli'nin binlerce turist çekeceğini belirtti.
Fuat Uçar Müzeler Günü dolayısıyla yaptığı açıklamasında ayrıca, müzelerin, eski eserlerin önemine de değindi. Eski eserlere değer verilmediğini ve eski eser bilincinin oluşmadığını belirten Uçar, "tarihî eser bilincini öncelikle çocuklarımızda, gençlerimizde oluşturmalıyız." dedi. Uçar, Salihli ve bölge turizmi için büyük öneme sahip olan Sardes Antik Kenti gibi tarihî mekanların öneminin çocuklara küçük yaşlardan itibaren anlatılması gerektiğini ifade etti. Uçar, "ülkemizde maalesef yerel tarih derslerine önem verilmiyor. Salihli özelinde düşündüğümüz zaman Sardes Antik Kenti, tarihsel süreç içerisinde çok önemli bir merkez. İlçemiz açısından Sardes bu kadar önemliyken maalesef çocuklarımız, gençlerimiz Sardes'in bilincinde değil. Hâlbuki, çocuklarımızda, gençlerimizde tarihî eser bilincini oluşturmamız gerekiyor, bunun için de yerel tarih derslerine önem vermemiz gerekiyor." dedi. Yine Fuat Uçar, "Sardes Antik Kenti topraklarında yer alan Artemis Tapınağı'nı gezdiginiz zaman bu bilincin oluşmadığı apaçık görülüyor. Eserlerin üzerinde yazıların yazıldığını ve bu yazıları kapatmak için de bu değerli eserlerin üzerine boya yapıldığını görüyoruz. Bu durum çok üzücü." dedi.

Müzelerin önemini anlayabilmek için eski eser kaçakçılığının da üzerinde durulması gerektiğini belirten Uçar, Avrupa ve ABD müzeleri ile koleksiyoncularının tarihsel ve kültürel mirastan pay alma isteği doğrultusunda Avrupa'nın, zengin bir kültürel mirasa sahip olan Anadolu'ya gözlerini diktiğini sözlerine ekledi. Anadolu'da eski eser kaçakçılığının en yaygın olduğu dönemin 19. yüzyıl olduğunu belirten Uçar, "bu dönemde, Osmanlı sınırlarında Avrupalı devletlerin izlediği politika 'eski eser avcılığı' ve adı geçen dönem ise 'eski eser yağmalama devri' olarak değerlendiriliyor. Batılılar o dönemde, Anadolu'yu bölge bölge dolaşarak, izinli veya izinsiz birçok kazılar yaparak bulduklarının büyük bir çoğunluğunu yurt dışına götürmüşler. Bu nedenle Avrupa ve ABD'de birçok ünlü müzede, Anadolu menşeili on binlerce kültür varlığı sergileniyor." dedi. Kaçırılan eserlerin ülkemize iadesi konusunda, ülkemizin son zamanlardaki çabasının güzel olduğunu belirten Uçar son olarak, Anadolu'nun her yerinden olduğu gibi Sardes'ten de birçok eserin kaçırıldığını, müze yapıldığı zaman, bu kaçırılan ve müze olmadığı için halen depolarda bekletilen eserleri Sardes Müzesi'nde görmeyi dilediğini sözlerine ekledi.
 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com