Salihli kirazında fiyat yüzde 50 düştü, üretici şaşkın

28 Mayıs 2018, Pazartesi
Salihli kirazında fiyat yüzde 50 düştü, üretici şaşkın

Salihli'nin Allahdiyen, Bahçecik, Gökköy ve Çamurhamamı'nda yetişen tescilli ve dünyaca ünlü Salihli Kirazı, fiyat düşüklüğü nedeniyle bu yıl üreticisini mutsuz bıraktı.

Üretici Muammer Yavuz, Tescilli kirazın düşük fiyat nedeniyle üreticisinin yüzünü güldürmediğini ve emeklerinin, karşılığını alamadıklarını söyledi.


İriliği ve lezzetiyle Türk Patent Enstitüsü tarafından 10 yıl önce marka tescili yapılan, Allahdiyen, Bahçecik, Gökköy ve Çamurhamamı Mahallesi’nin hem en büyük geçim kaynağı, hem de bölgenin en önemli ihracat ürünü olan dünyaca ünlü Salihli Kirazı, bu yıl fiyat düşüklüğü nedeniyle üreticisini üzdü. Hasat başında 19 liradan alıcı bulan kirazın fiyatı %50 düştü ve şuan 8-9 liradan alıcı buluyor.

“On yıl önce, 10 liraya satıyorduk”

Kiraz hasadına 10 gün önce başladıklarını ifade eden üretici Muammer Yavuz “İlk hasada başladığımızda fiyat 17 lira civarındaydı. Şuanda ise fiyat 7-8 lira.  Fiyatlar şuan yarı yarıya düştü, biz üretici olarak mağdur durumdayız. Şuan kirazın fiyatı 15 lira olmalı ki biz zarar etmeyelim. Çünkü bu kirazı biz 10 yıl önce, 10 liraya satıyorduk. Gübre ve mazot pahalı, biz bu fiyatlarla bu yıl gübre ve mazot parasını ve banka kredilerini ödeyemeyiz” dedi.  Yağan yağmur ve dolunun zarara yol açtığını belirten Yavuz “Kirazlarda çatlama meydana gelirken, bu da ürün kalitesini düşürüyor” dedi.

“Üretici, hayal kırıklığına uğradı”

Üreticilerin bu sezonu beklediğini vurgu yapan üretici Fadime Yavuz “Çünkü üreticiler 11 ay borç ödeyip, bir ay para kazanıyor. Köylüler bu sezonu bekliyordu, ama şuan fiyatlar çok düşük durumda. Ayrıca, yağan yağmurdan da köylü çok etkilendi. Üretici, hayal kırıklığına uğradı” dedi. Başlangıçta 16-17 liradan kiraz satıldığını belirten Yavuz “Ama biz fiyatların böyle gitmeyeceğini, 10 liranın da altına düşmeyeceğini bekliyorduk. Ancak fiyatları daha da düşürdüler. Şuan üretici, ilaç parasını masrafını, alamıyor artık.  Bu fiyatla bırak geçinmeyi, üretici masrafını alamıyor” dedi.

“Bu fiyatlarla üreticimiz borcunu ödeyemez”

Hem üretici, hem de alıcı olduğunu belirten Sezgin Yavuz “Kirazlarımızı buradan alıp, Avrupa’ya gönderiyoruz, ama maalesef fiyatlarımız 17-18 liradan, 8-9 liraya kadar geriledi” dedi. Yavuz, kirazdaki fiyat düşüşlerinin nedenini ise şu şekilde açıkladı “Bu yıl ürünler, yıla göre 15-17 gün önce olgunlaştığı gibi, kirazlar her bölge de aynı anda olgunlaştı. Firmalarda kiraz bulma sıkıntısı yaşamıyor, rekolte de fazla olduğu için gittiği her yerde kiraz bulabiliyor. Üç gün içinde kiraz fiyatının 10 lira birden düşmesi, üreticilerimizi ciddi derece de zor duruma düşürdü. Şuan hesabını, 10 lira veya 15 liraya göre yapan müstahsilimiz, şuan borcunu ödeyemez durumdadır. Ben 19 liraya kiraz alırken, bugün 9 liraya kiraz alıyorum. Aradan geçen bir haftadaki düşüş, üreticimizi ciddi bir şekilde zora soktu” dedi. Kiraz fiyatlarının yükselmesi için, firmaların istekli olması gerektiğini belirten Sezgin Yavuz “Firmalar buraya kiraz almaya koşarak gelmesi gerekir.  Alım noktasına kiraz geldiği zaman, 15 alıcı birden traktörün yanına kiraz almaya gidiyordu. Ama şimdi, iştahsızlık var. Ancak yinede şuan kirazın 12-13 liranın altına düşmemesi lazım. Şuan ki satılan fiyatlar üreticimizi tatmin etmiyor. Bu fiyatlarla üretimiz hep zarar eder” dedi. “Hükümet ve devlet büyüklerimizden destek bekliyoruz” diyen Yavuz “Üretimiz bu fiyatlarla borcunu ödeyemez. Çiftçiye biraz olsun, mazotta destek olunması lazım. Çünkü üretim olmazsa biz hiçbir şey yapamayız” şeklinde sözlerini tamamladı.

“İhracatta yaşanan sorunlar, fiyatı olumsuz etkiledi”

Dünyaca ünlü kirazın yetiştiği bahçelerde incelemelerde bulunan Salihli Ziraat Odası Başkanı Necati Aktürk, kiraz fiyatları ile ilgili olarak gazetecilere açıklamalarda bulundu. Aktürk “Salihli bölgemizin, özellikle Allahdiyen Kirazı diye tabir edilen Ziraat 900 çeşidimiz, tescillenmiş kiraz çeşidimizdir. Dünyaca ünlü kirazımızın hasat sezonu iyi başlamasına rağmen, neşeli bir fiyat vardı. Fakat biran da 2 gün içersinde fiyatlar, 17-18 liradan, 7-8 liraya düşmesi, üreticilerimizde hayal kırıklığı yarattı. Durum böyle iken, hava şartlarından dolayı da ürünlerde çatlama meydana geldi. Buda üreticilerimize büyük zararlara yol açmaya başladı. Yağış ve dolu, kirazın kalitesini düşürdüğü gibi, üreticinin gelir seviyesini düşürdü. Üretimiz bu yılını da yine hayal kırıklığı ile geçirecek” dedi. Kirazdaki fiyat düşüklüğü ile ilgili olarak Aktürk “İklimsel olaylardan dolayı yaşanan, özellikle her bölgenin üst üste bir araya gelmesiyle rekolte fazlalığıdır. Ayrıca farklı bölgelerdeki kirazların aynı anda ermesinden kaynaklanan ürün fazlalığındandır. Bunun yanında kirazımızın büyük çoğunluğu Rusya’ya ihraç ediliyor. Rusya’nın da alımda sıkıntı yaratması, ihracatta yaşanan sorunlar kirazın fiyatını büyük ölçüde etkiledi”


 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com