Salihlili öğrencilerden Polonya ve Bulgaristan gezisi

06 Haziran 2018, Çarşamba
Salihlili öğrencilerden Polonya ve Bulgaristan gezisi

Salihli Şehit Mustafa Serin Anadolu İmam Hatip Lisesi öğretmen ve öğrencileri Erasmus + Ana Eylem 2 Okul Eğitimi Stratejik Ortaklıklar faaliyeti kapsamında Polonya ve Bulgaristan'a gitti.

‘THE WISE AND ECO-FRIENDLY CONSUMER’ başlıklı projesinin birinci hareketliliği Türkiye’nin liderliğinde, proje ortakları Romanya, Bulgaristan, Portekiz ve İtalya’dan gelen öğretmen ve öğrencilerle birlikte, 13-19 mayıs 2018 tarihlerinde Polonya’ın Szkola Podtawowa NR 2 IM Oskara Kolgerga W, Opole Lubelskie şehrinde gerçekleştirildi.


Polonya hareketliliğine projenin lideri İngilizce öğretmeni, Nazan Güvenç, matematik öğretmeni ve Müdür Yardımcısı Yıldız Özytürek, Matematik öğretmeni Hatice Uysal Çatmakaş, görevli öğrenciler Onur Elbey, Muhammet Süleyman Erbay, Enes Yaman katıldı.


Proje Koordinatörü İngilizce Öğretmeni Nazan Güvenç “THE WISE AND ECO-FRIENDLY CONSUMER” (Akıllı ve çevre dostu Tüketici) projesi ve Polonya hareketliliği ile ilgili şu açıklamalarda bulundu;  “projemiz iki yılı kapsayan bir projedir. Bu proje Türkiye’nin liderliğinde 6 ülkeden oluşan ortak bir çalışmanın eseridir. Projemizin hedef kitlesi 14-19 yaş arasındaki gençler ve ikincil hedef kitlemiz okul öncesi çocuklardır. Proje konumuzu seçerken, tüketim çılgınlığının dünyanın en yaygın problemi olduğunu ve sürekli tükettiğimizi ve gereksizce eşyaların kölesi olduğumuzu fark ettik. Onları satın almak için çalıştığımızı ve borçlarını ödemek için daha çok çalışmak zorunda kaldığımızı fark ettik. Yaşam koşullarımızın ve ihtiyaçlarımızın sürekli olarak tüketmek amaçlı değiştiğini gözlemledik. Nasıl ve neden tükettiğimizi bilmeden, amaçsızca tüketim yapmakta olduğumuzu fark ettiğimizde bu projeyi yazmaya karar verdik. Bu projemizle nasıl bilinçli tüketeceğimizi ve sadece ihtiyaçlarımızı tüketmemiz gerektiğini gençlerimize öğretmeye ve örnek olmaya çalışıyoruz. Polonya hareketliliğimizde gençlerimize üretimin ne kadar zor olduğunu ve tüketmenin ne kadar basit olduğunu anlamaları için karamel fabrikasını ziyaret ettik. Ve üretimin aşamalarını gençlerimize gösterdik. Ev sahibi okulumuzun bahçesine küçük bir hobi bahçesi hazırladık.  Meyve ağaçları,  çiçekler ve çeşitli sebzeler dikerek çevre dostu olduğumuzu gençlerimize göstermeye çalıştık. “THE WISE AND ECO-FRIENDLY CONSUMER” projesi için, gençlerimiz ‘bilinçli tüketici, çevre dostu, üretken ve geleceğini düşünen bireyler, temiz bir Dünya’ temalı şarkı sözlerini yazdılar. Müzik öğretmeni tarafından bestesi hazırlanacak ve diğer hareketliliklerimizde söylemeye ve gençlerimizi bilinçlendirmeye devam edeceğiz. Her ortak ülke kendi kültürünü ve ülkesini tanımak amaçlı video sunumları ve power point sunumlar hazırladılar. Ülkelerimizi birbirimize tanıttık. Ülkeler nasıl bilinçli tüketici olunmasıyla ilgili sunumlar hazırladılar. Bilinçlendirme çalışmalarımıza başka etkinliklerle devam ettik. Ortaklarımızla birlikte bir slogan belirledik. ‘Bir şeyleri değiştirmek istiyorsan ilk önce kendini değiştirmelisin!!!!!!!’.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com