Kurşunlu Kaplıcalarında doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı

13 Haziran 2018, Çarşamba
Kurşunlu Kaplıcalarında doluluk oranı yüzde 100'e ulaştı

Salihli'nin doğal güzelliklerinin yanı sıra şifalı suları ile de ünlü Kurşunlu Kaplıcaları'nda Ramazan Bayramı tatili dolayısıyla yoğunluk yaşanıyor. İzmir'in yanı sıra İstanbul, Ankara, Zonguldak gibi illerden bayram tatilini geçirmek için Kurşunlu Kaplıcalarına gelen tatilciler nedeniyle tesislerde doluluk oranın yüzde 100'e ulaştı.

Belediye tarafından işletilen kaplıcaların müdürü Ali Yıldırım, Ramazan Bayramı tatilini fırsat bilen yerli turistlerin doğal güzelliklerinin yanı sıra şifalı suları ile ünlü kaplıcalara yoğun ilgi gösterdiğini söyledi.

Gazetecilere konuşan Yıldırım, yerli turistlerin bayram tatillerini hem sessiz ve doğa ile iç içe hem de magnezyum ve kükürt ağırlıklı özelliğe sahip kaplıca suyunun bir çok hastalığa iyi gelmesi nedeniyle kaplıcaları tercih ettiğini söyledi.

-Saklı bir cennet !

Yıldırım, şöyle konuştu. “Kurşunlu Kaplıcaları, Ege Bölgesinde şifalı suları ile ün yapan bir kaplıca. Magnezyum ve kükürt ağırlıklı özelliğe sahip olan kaplıca suyu, başta romatizmal hastalıklar olmak üzere cilt hastalıkları, kadın hastalıkları, solunum yolu hastalıklarına tedavi edici ve tedavi tamamlayıcı bir özelliğe sahip. Bu nedenle tesislerimizin tercih edilmesinde ilk etken bu şifalı sulardır. Bunun yanı sıra derin bir vadi içerisinde yer alan kaplıcalarımız tam anlamıyla doğa ile iç içe. Bozdağların eteklerinden gelen ve kaplıcamızın da içinde bulunduğu vadiden geçen Kurşunlu Deresi gün boyu huzur veren sesiyle, ormanın verdiği bol oksijenle, tam anlamıyla saklı bir cennet.”

-Doluluk oranı yüzde 100

Yıl içerisinde yüzde 80’lere ulaşan doluluk oranının bayram tatillerinde yüzde 100’e çıktığını belirten Yıldırım “Bayram tatillerini doğa ile iç içe geçirmek ve şifalı sulardan da faydalanmak isteyen vatandaşlarımız her yıl olduğu gibi Kurşunlu Kaplıcalarına yine yoğun bir ilgi gösterdi. Şu anda tesislerde doluluk oranımız yüzde 100’e ulaşmış durumda. Artık müşteri kabul edemiyoruz. Bayram tatili sonrasında da doluluk oranının bir süre daha bu rakamlara yakın seyredeceğini düşünüyoruz. “

-Tatil köyünden farksız

Tesislerin Salihli Belediyesi bünyesinde işletildiğini belirten Yıldırım “Kurşunlu Kaplıcaları, Salihli Belediyesi bünyesinde vatandaşlarımıza her türlü hizmetin en iyisini sunmaya devam ediyor. Belediye Başkanımız Zeki Kayda, tesislerimize özel bir önem veriyor. Her türlü konuda gereken tüm desteği sunuyor. Tesislerimiz kafeteryası, marketi, lokantası, manavına, camiye kadar burayı tercih eden vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçlarını karşılayabilecek şekilde hizmet veriyor”

-Ev ortamı gibi

Bayram tatillerini her yıl düzenli olarak Kurşunlu Kaplıcaları’nda geçirdiğini ve Zonguldak’tan geldiğini belirten Hayri Bilge ise “Ben uzun yıllardan beri eşimle birlikte Kurşunlu Kaplıcalarına geliyorum. Hemen hemen bütün bayram tatillerimizi burada geçirdik. Kurşunlu Kaplıcaları benim ikinci evim gibi oldu. Kurşunlu Kaplıcalarını doğal güzelliğinin yanı sıra şifalı suları için tercih ediyoruz” derken Hasan Akın ise  “Kurşunlu Kaplıcaları bizim için artık bir vazgeçilmez oldu. Her yıl buraya gelerek doğa ile iç içe güzel günler geçiriyoruz” dedi.

-Tedavi giderleri karşılanıyor


Kurşunlu Kaplıcaları, içerisinde barındırdığı kalsiyum sülfat, bikarbonat, sülfat ve hidrojen sülfür gibi mineraller sayesinde başta romatizma hastalıkları olmak üzere pek çok hastalığa şifa oluyor. Cilt ve kadın hastalıklarının, solunum yolu hastalıklarının, sinirsel rahatsızlıkların ve kireçlenmelerin tamamlayıcı tedavisine olumlu etkileri bulunan kaplıcalar, sağlık turizmi olarak da önemli bir konuma sahip. 43 ila 91 derece arasında değişen kaynaklardan sağlanan sıcak sularıyla şifa dağıtılan Kurşunlu Vadisi, 86 apart ve 270 yatak kapasiteli bir tesisinde her yıl binlerce kişiye şifa oluyor. Öte yandan kaplıcalar, Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) tarafından açıklanan hastaların tedavi giderlerinin ödeneceği tesisler listesinde yer alıyor. Hastalar SGK’ya başvurdukları zaman burada görecekleri tedavi giderleri de SGK tarafından karşılanıyor.

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com