Bektaş, Sardes Kültür Sanat Merkezi'nin konuğu oldu

25 Haziran 2018, Pazartesi
Bektaş, Sardes Kültür Sanat Merkezi'nin konuğu oldu

Yaz akşamı etkinliklerinin ilkini gerçekleştiren Sardes Kültür Sanat Merkezi konuk olarak birçok ödülün sahibi, ünlü yazar Habib Bektaş'ı ağırladı.

Katılımcıların ilgi ile dinlediği yazar, kendi hayatından da örnekler vererek Göç ve Göç Edebiyatı konusunda zengin bir söyleşi gerçekleştirdi. Tarihteki büyük göçler, göçlerin nedenleri, göçün ve göçmenlerin sosyal yaşamda yarattığı değişimler, göçmen yazarlar ve günümüz edebiyatı gibi birçok konuya değinilen sohbet yaklaşık 2 saat sürdü. Gecenin sonunda yazar Habib Bektaş bir sürpriz yaparak katılımcılara kitaplarını imzalayarak hediye etti. Gerek yazar, gerekse katılımcılar Sardes Kültür ve Sanat Merkezi’ ( Rasim Aşın Dionysos Tiyatro Evi) nden oldukça memnun ayrıldılar.
1951 yılında Manisa-Salihli’de doğan Habib Bektaş, yılın belirli zamanlarında Türkiye’de belirli zamanlarında Almanya’da yaşamaktadır. Türkiye ve Almanya’da çocuklar ve yetişkinler için birçok kitabı yayımlanmıştır. Yapıtlarının hedef kitlesi için yaş ayrımı yapmak güç olduğu için okur yaş yelpazesi geniş ve açıktır. Yurt dışında, özellikle Almanya’daki edebiyat çevreleri Bektaş için, “çocukça adlı evrensel dili iyi bildiğini” söylemektedir. Bektaş’ın İnkılap Roman Ödülü’ne layık görülen Gölge Kokusu adlı romanı Eylül Fırtınası adı altında Atıf Yılmaz tarafından sinemaya uyarlanmıştır. Cennetin Arka Bahçesi adlı romanı ise Yunancaya da çevrilerek Atina’da yayımlanmıştır. Yazdığı oyunlar Almanya ve Türkiye’de sahnelenmiştir. Yazarın aldığı ödüller arasında Erlangen Kültür Özendirme Ödülü, Wolfram Von Eschenbach Ödülü, Milliyet Roman Ödülü, İnkılap Roman Ödülü, Dil Derneği’nin verdiği Ömer Asım Aksoy Ödülü ve Necati Cumalı Edebiyat Ödülü de bulunuyor.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com