Büyük savaşın izlerine ulaşıldı...

06 Temmuz 2018, Cuma
Büyük savaşın izlerine ulaşıldı...

Sardes Antik Kenti Kazı Başkanı Prof. Dr. Nicholas Dunlop :"Saray Bölgesi olarak değerlendirdiğimiz alanda bugüne kadar farklı bölgelerde 40-50 adet ok ucu bulduk. Bu uçlar, Lidya Uygarlığının sonunu getiren büyük savaşa ait olabilir" dedi.

HABER:EMRE SAÇLI

Antik çağda Lidya Krallığı'nın başkenti olan Sardes Antik Kenti'nde 2018 kazı sezonu çalışmaları Saray bölgesi olarak değerlendirilen alanda devam ediyor.


Saray bölgesinde gerçekleştirilen kazılarda, Pers İmparatorluğu ile Lidya Devleti arasında yaşanan ve milattan önce 546 yılında Lidya Uygarlığının sona ermesine neden olan büyük savaşa ait olabileceği değerlendirilen askeri malzemeler bulundu.


Kazı çalışmaları hakkında bilgi veren Dunlop, “Bu kazı sezonunda da Saray Bölgesi  olarak adlandırılan alanda teras duvarları içerisinde kazı çalışmalarımız devam ediyor. Bu kazılarımızda teras duvarlarına ait yapıları daha yakından incelemek istiyoruz. Teras bölgesi içerisinde yaptığımız çalışmalarda geçtiğimiz yıl bir sürprizle karşılaştık. Tunç Çağına ait bir seviyeye ulaştık. Tunç Çağına ait 3 metrelik bir derinlikte bir kazı çalışmamız oldu. 10 metrelik bir derinlikte da kazı yapmayı hedefliyoruz”


-Çömlek, pişirme kapları ve ok uçları bulundu


Dunlop , geçtiğimiz yıl yapılan kazı çalışmalarında askeri zırh, bir mobilyaya ait fil dişi parçası, taş mühür gibi o dönemde sıradan evlerde bulunmayan parçalar bulduklarını, bu parçalarında şuanki  kazı alanının Saray Bölgesi olma ihtimalini güçlendirdiğini söyledi.


Dunlop “Saray Bölgesi olduğunu düşündüğümüz alanda bu sezonda da kazı çalışmalarımız devam ediyor. Çömlek, pişirme kapları yanmış bir taban parçası bulduk. Bu tabanda da 3 adet ok ucu bulundu. Bu oklar son büyük savaşa ait olabilir. Yani Kroisos ve Kyros arasında yaşanan büyük savaş. Bu tepede bugüne kadar yapılan kazılarda değişik bölgelerde 40-50 adet ok ucu bulundu.”

-Teras duvarının uzunluğu 50 metre

Boston Üniversitesi Arkeoloji Bölümü doktora öğrencisi Güzin Eren ise “Şuanda kralların kendi güçlerini temsilen yaptırdıkları yapılarda çalışmalarımız devam ediyor. Devasa büyüklükteki teras duvarları anıtsal nitelikteki yapıları desteklemek için yapılmış. Çok büyük yapılardan bahsediyoruz. Genişliği 3 metre birer metre büyüklüğünde taşlardan yapılmış. Bu teras duvarı 50 metre boyunca devam ediyor. Bu alanda aslında o dönemde büyük bir yatırım var. Devletin kendi gücünü kralların kendi güçlerini göstermek için yapmış oldukları yapılar bunlar. “

 

 

 

Lidya Krallığı ile Pers Krallığı arasında yaşanan savaş sonucu Pers Krallığı 14’üncü günün sonunda Sardes’i ele geçirerek şehri yağmaladı ve  zengin Lidya Devleti yıkıldı.

-5 bin yıllık yerleşim…

Lidya Uygarlığının başkenti Antik Sardes Kenti, milattan önce 7. Yüzyıldan milattan sonra 7. Yüzyıla kadar bir çok medeniyete ev sahipliği yaptı. Hristiyanlığın yayılmasında büyük bir öneme sahip olan 7 kiliseden birine de ev sahipliği yapan Sardes, paranın basıldığı ilk kent olması nedeniyle çok zengin bir devlet halini aldı. 
 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com