İhracat tırları yola çıktı

11 Temmuz 2018, Çarşamba
İhracat tırları yola çıktı

Türkiye'nin üzüm ambarı Alaşehir'den Superior Seedless çeşidi üzüm ihracatı başladı.

Dünyaca ünlü Sultaniye üzüm hasadından yaklaşık 15 gün önce başlayan Superior Seedless tür üzüm tırları Alaşehir Gümrüğü’nden yola çıktı. 9 Temmuz tarihinde kesimi yapılan üzümler , 11 Temmuz günü ihraç edilmeye başlandı. 2017 yılında Superior Seedless ve Sultaniye çeşidi üzüm ihracatında, 254 bin ton üzüm ihracatı yapılarak, Türkiye Cumhuriyet’i tarihi rekoru kırıldı. Sofralık üzümde 2017 yılında gerçekleşen ihracatta 169 bin ton Rusya, 85 bin ton Avrupa ve diğer ülkeler olmak üzere toplamda 254 bin tona ulaştı. 267 Firma tarafından başta Rusya, Ukrayna, Polonya, Almanya, Beyaz Rusya, Belerus, Gürcistan, Sudi Arabistan, Kanada, Katar başta olmak üzere 52 değişik ülkeye , 19.276 tır ile ihracat yapıldı. 2017 Yılı yaş sebze ve meyve ihracatında Türkiye şampiyonu olan Alaşehir Belediye Başkanı Ali Uçak’ın sahibi olduğu Uçak Kardeşler Firması 63 bin tonla ihracatla yine Türkiye şampiyonu oldu.
Alaşehir Belediye Başkanı ve Uçak Kardeşler Yaş Sebze ve Meyve Limited Şirketi sahibi Ali Uçak, “ Dünyaca ünlü Sultaniye üzüm ihracatında dünyada söz sahibi olduk. Hükümetimizin almış olduğu yeni bir uygulama ile çekirdeksiz üzüm çeşitlerinden olan Superior Seedless’inde ihracatına izin verildi. Bu sayede Rusya’da ve Avrupa’da Pazar payımız daha da arttı. Özellikle Sultaniye üzüm çeşidinin hasat döneminin gecikmesiyle Yunanistan’a kaptırmış olduğumuz sofralık üzüm paralarımızı Superior üzüm çeşidiyle geri tekrar kazanıyoruz. Superior üzüm çeşidinin hasadı bitiminden itibaren, Sultaniye Üzüm çeşidi hasadı başlıyor. Dolayısıyla Rusya ve Avrupa Pazarında rekabet gücümüz artıyor. 2017 yılında sofralık üzümün 170 bin tonu Rusya’ya, 85 bin tonu Avrupa Birliği ve diğer ülkelere gönderildi. Biz Uçak Kardeşler olarak yapmış olduğumuz ihracatla 63 bin ton yaş üzüm hasadımız oldu, geçen sene. Bu da bir dünya rekorudur, Türkiye rekorudur.”


Alaşehir Ticaret Borsası Başkanı Hüseyin Soygür ise“2018 yılında 254 bin ton ihracat yaptık. Geçen seneki rakamdan fazla olmayı düşünüyoruz. Üzümlerimizin kalitesi geçen seneye göre bazı bölgelerde çok iyi, bazı bölgelerde normal. Alaşehir Gümrüğü’nde bu gün itibariyle sezon çıkışı başladı. Şu ana kadar 54 tırımız çıktı. Daha erken, tır sayısının artacağını düşünüyorum.”

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com