Yaz aylarında göz sağlığına dikkat!

31 Temmuz 2018, Salı
Yaz aylarında göz sağlığına dikkat!

Salihli Özel Medigüneş Hastanesi Göz Hastalıkları Uzmanı Op.Dr.Mustafa Çlik, yaz aylarında göz sağlığına dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

“Göz enfeksiyonlarına dikkat”


Yaz aylarında özellikle polenler ve tozların artışından kaynaklanan alerjik göz hastalıklarında bir artış izlendiğini belirten Op.Dr.Çelik “Ayrıca iltihabı konjonktivit, göz nezlesi bu aylarda daha sıklıkla görülür. Bunun yanında güneş ışınlarının etkili olduğu katarakt ve sarı nokta hastalığının da oluşumu kolaylaşır. Güneş ışınları gözde katarakt ve sarı nokta hastalığı oluşumunda direkt etkilidir. Göze gelen yoğun güneş ışını fotooksidatif stres denilen tahribatla göz merceğimizin ve en keskin görmeden sorumlu gözün arkasındaki görme merkezi sarı noktanın yapısını bozup görmeyi direkt kötü yönde etkiler. Halk arasında gözde büyüyen et oluşumu olarak bilinen "pterjium" da güneşle beraber büyür” dedi. Op.Dr.Çelik “Yazın görülen göz enfeksiyonları genelde bu mevsimde görülen kuru, sıcak.  tozlu, polenli havalarda veya havuzlardan bulaşır. Gözlerde kızarık, çapaklanma ve kaşıntı ile kendini gösterir. Bunun için kuru tozlu polenli ortamlardan uzak durmak ve serinlemek için girilen havuzlarda hijyene dikkat etmek ve alerjenlerden korunmak gerekir. Havuzlara girerken özellikle gözümüzü klordan ve mikroplardan korumak için yüzücü gözlüklerinden takmak oldukça faydalıdır.”

“Gözlerinizi güneşten koruyun”

Ultraviyolelerin zararlı etkilerinden korunmak için öncelikle güneş ışınlarının en dik geldiği zamanlarda dışarı çıkılmaması gerektiğni ifade eden Çelik “Ultraviyole filtreli güneş gözlükleri de bu koruma için çok önemlidir. Normalde karanlık ortamlarda göz bebeklerimiz büyür ve böylece daha çok ışık göz bebeklerimizden içeri girer. Eğer %100 ultraviyole koruyuculuğu olmayan bozuk camları takarsak karanlık bir ortam oluşacağından göz bebeklerimiz genişleyecektir. Koruyuculuk oranı düşük olan bu camlardan geçen UV ışınları gözümüze zarar verecektir. Bu nedenle alacağını gözlükler kesinlikle %100 UV koruma sertifikalı olmalı ve kaliteli cam taşımalıdır” Op.Dr.Çelik “Kontakt lens kullananlar güneş gözlüğünü takabilirler ve faydalıdır. Kontakt lens kullananlar bu aylarda lens temizliğine dikkat etmeli ve havuzdan bulaşacak mikroplara karşı uyanık olunmalıdır. Kontakt lens ile havuza girmek doğru değildir” sözlerine yer Verdi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com