"Merkezi yerleştirme, yerel yerleştirme, boş kontenjan, ek yerleştirme"

01 Ağustos 2018, Çarşamba

Türk Eğitim-Sen Salihli İlçe Temsilcisi İsmail Kıran liselere yerleştirme sınav sonuçlarıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yerleştirmelerin nasıl olduğu konusunda birçok soru işaretinin olduğunu ifade eden Kıran “Geride bıraktığımız günlerde geleceğimizin teminatı yavrularımızın liselere yerleştirme sınav sonuçları belli oldu. Sınavla öğrenci alan liselere yerleşen ve istediği Anadolu liselerine ve yahut meslek liselerine yerleşen tüm öğrencilerimizi tebrik ederim. Sınav puanına göre kayıt alan okullarda her hangi bir sıkıntı yok. Asıl sorun sınav puanıyla değil de, nasıl oldu da böyle oldu diye kafa yorduğumuz, diğer Anadolu liselerine ve meslek liselerine öğrencilerimizin nasıl yerleştirildiği? Sahi bulunduğumuz yerdeki bir Anadolu lisesine öğrenciler nasıl yerleşti, ya da yerleşemedi? Evinin karşısındaki Anadolu lisesine yerleştirilemeyen öğrenci velisi şaşkın şaşkın dolaşırken, Salihli’ye 40 km mesafede Gökeyüp mahallesindeki öğrencimizi en merkezi Anadolu lisesine yerleştiren sistemi anlayan velimizi gören var mı? 98 diploma puanıyla bir Anadolu lisesine yerleşemeyip meslek lisesine yerleştirilen öğrencimiz varken, 55 puanla Anadolu lisesine yerleşen öğrencilerimizin durumunu izah edecek var mı?” dedi.


Kıran açıklamasını şöyle devam etti “Yetkililerin yaptığı açıklamayı okuduğumuzda yerleştirmelerin yani halk arasında yerel yerleştirmenin nasıl yapıldığını tam olarak anlayabilmiş değiliz. Bazı kriterlerin varlığından söz ediliyor: Birinci kriter adrese dayalı sistem. Yani evinize en yakın okul. Ama bazı uç örnekler var ki durumu yok artık dedirtecek cinsten. Kaldı ki Milli Eğitim Müdürlüğü binasına en yakın Anadolu lisesine sadece 200 metre mesafede oturan bir öğrencimiz, Salihli’ye 10 km mesafedeki bir Anadolu lisesine yerleştiriliyor. Bu durum adrese dayalı sistemin yerleştirmede sağlıklı ölçüt olmadığının bir göstergesi. Öyle olsaydı o öğrencimiz, evine en yakın Anadolu lisesine yerleşirdi. İkinci kriter not ortalaması. Bu kriterin de trajikomik örnekleri var. Mesela 98 not ortalamalı bir öğrencimiz evinin karşısındaki Anadolu lisesine yerleşemezken 70 not ortalamalı öğrencimiz evine 30 km uzaklıktaki Anadolu lisesine yerleştirildiğini sevinçle öğreniyor. Üstelik 98 not ortalamalı öğrencimizin evinin karşısındaki okula. Eğer çocuğunuz hiç devamsızlık yapmamışsa, aynı okulda orta okulu tamamladıysa ve sınıf arkadaşlarına göre önce doğmuşsa istediği Anadolu lisesine yerleşmede şansı biraz daha fazla. Kazara hastalandığı için birazcık okulu astıysa, ya da ne bileyim sabah uykusu tatlı gelip o gün okula gitmeyip devamsızlık yaptıysa vay haline… Bu sistem devam ederse önümüzdeki yıl sınıflarda serumla dolaşan öğrencilerimizi görebiliriz. Ya da oldu ya, adresinizi değiştirmek zorunda kaldınız. Sakın çocuğunuzun okulunu değiştirmeye kalkmayın. Çocuğun geleceği ile oynamayın. Zira orta okulu dört yıl aynı okulda okumak da istediği Anadolu lisesine yerleştirmede bir kriter. İş değişikliği ve yahut görev yeri değişikliği yapacaksanız lütfen çocuğunuzun orta okulu bitirmesini bekleyin. Tüm bu keşmekeşin içinde sınavla öğrenci alan okula yerleşemeyen ve meslek lisesi tercihi yapmadığı için her hangi bir liseye yerleşemeyen öğrencilerimiz ve aileleri, neyin ne olduğunu anlamış değil. Salihli’de bazı Anadolu liseleri kontenjanları dolmuşken bazı Anadolu liselerin boş kontenjana sahip olması, hele hele bir Anadolu lisemize sadece 8 öğrencimizin yerleştirilmiş olmasının izahı var mıdır? İmam Hatip lisemizde 100’ün üzerinde boş kontenjanın kalması, birçok meslek lisesinin kontenjanlarının boş kalmasının sebebi nedir?


Ya yerleşemeyen öğrencilerimiz.


Evine en yakın Anadolu Lisesine yerleşemeyen öğrencilerimiz ek yerleştirme dönemlerinde boş kontenjan olmasını beklemekten başka yapacağı bir şey var mıdır? Evine en yakın okulda boş kontenjan açılsa bile o okulu isteyecek olan diğer  öğrencilerimizle kriter yarışında; doğum tarihi ve yahut devamsızlık yüzünden geride kalır, sistem o öğrencimizi evinin karşısındaki Anadolu lisesine yerleştirmezse? Değerli velilerimiz hiç endişe etmesin. Öğrencilerimiz mutlaka bir liseye yerleştirilecek. İlla Anadolu lisesi olsun derlerse mahallemizdeki Anadolu lisesi yerine 25 km uzaklıktaki Anadolu lisesinde sadece 8 öğrencimiz var. Yok oraya göndermem derseniz meslek liselerinde boş kontenjan mevcut. Meslek lisesine de göndermem illa Anadolu derseniz yıllık 10-20 bin arasında değişen fiyatlarla özel Anadolu liseleri sizi bekliyor. Bu iş nasıl olacak, nasıl böyle oldu, çözüm nedir diye soracak olursanız onu milli eğitim müdürlüğü yöneticileri dahil okul müdürleri ve ilgili kişiler bilmiyor.’’

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com