Demirköprü'de alarm ! doluluk yüzde 0 !

10 Ekim 2018, Çarşamba
Demirköprü'de alarm ! doluluk yüzde 0 !

DSİ 2. Bölge Müdürü Ali Fuat Eker, "2017'de son 40 yılın en büyük kuraklıklarından birini yaşadık. Şu an itibariyle Demirkörpü Barajı'nda 0'dayız. 'Ölü hacim' dediğimiz 300 milyon metreküp suyumuz var. Gölmarmara'da geçen seneye göre eksideyiz. Geçen sene yüzde 40'lardaydı. Bu yıl da yüzde 10 seviyelerindeyiz. Bu potansiyelle sulamaya girmeyeceğiz" dedi.

2017 kuraklığı barajları vurdu


Manisa'daki barajların son durumu hakkında bilgi veren Eker, "2017'de son 40 yılın en büyük kuraklıklarından birini yaşadık. 2018'de de bazı yerler yağış aldı ancak o kuraklığı yine yaşadık. Önümüzdeki aylardaki yağışlarla birlikte barajlarda doluluğun olmasıyla ancak bir değerlendirme yapacağız. Şu an itibariyle Demirkörpü Baraj'ında 0'dayız. 'Ölü hacim' dediğimiz 300 milyon metreküp suyumuz var. Ama onu hiç bir şekilde kullanmıyoruz. Orası sonuçta barajın kullanılmayan rezervi. Gölmarmara'da geçen seneye göre eksideyiz. Geçen sene yüzde 40'lardaydı. Bu yıl da yüzde 10 seviyelerindeyiz. Bu potansiyelle sulamaya girmeyeceğiz. Önümüzdeki mevsimleri göreceğiz daha sonra bu durumu değerlendireceğiz" şeklinde konuştu.


Eker'in ardından konuşan Vali Güvençer ise Manisa'daki rezervler sayesinde sahada büyük bir kuraklık sıkıntısı yaşanmadığını belirterek, "2017 yılı periyodu çok sıkıntılıydı ancak rezervlerimiz gereği sahada bunu çok sıkıntılı yaşamadık. Bunda da Devlet Su İşleri teşkilatımızın, sulama birliklerimizin çiftçilerimizin ortak katkısı var. Dilerim bu yıl yağış periyodu iyi geçer" dedi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com