Kilit parke taşı paletlerinden tasarladığı sınıfta okuma oranı arttı

07 Kasım 2018, Çarşamba
Kilit parke taşı paletlerinden tasarladığı sınıfta okuma oranı arttı

Salihli'de Mevlütlü İlkokulu'nda sınıf öğretmeni Volkan Kaz'ın mahalleye kilit parke taşı döşenirken getirilen paletleri değerlendirerek tasarladığı sınıf sayesinde, hem öğrencilerin derslere olan ilgisi arttı hem de kitap okuma oranı yükseldi.

SEKTÖR MEDYA ÖZEL HABER- EMRE SAÇLI

Salihli ilçesine 15 kilometre uzaklıkta bulunan okulda, 2-A Sınıfı öğretmeni Volkan Kaz tarafından kilit parke taşı paletlerinden tasarlanan ve ev ortamını andıran sınıf sayesinde çocukların eğitim ve öğretime olan ilgili artarken, öğrencilerin kitap okuma oranı da yükseldi.


Milli Eğitim Bakanlığı Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “Geleceğin Sınıfı Laboratuvarı” projesi kapsamında oluşturulan sınıfta öğrenciler derslerini tamamladıkları zamanda istedikleri el becerilerini yapıp zeka oyunlarını oynayabiliyor, kitap okuyabiliyor birlikte çeşitli etkinlikleri yapabiliyorlar.


Mevlütlü İlkokulu 2-A Sınıfı Öğretmeni Volkan Kaz, proje sayesinde sınıfta gerek kitap okuma oranının gerekse öğrencilerin derslere olan ilgilinin dikkat çekici bir şekilde arttığını söyledi.


Sınıfı yeniden dizayn ederken mahalle içerisindeki yollara döşenecek olan kilit parke taşlarını taşıyan ahşap paletlerden faydalandıklarını ve yeni oturma grupları yaptıklarını belirten Kaz, “Türkiye’de,  Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen “FCL Future Classroom Lab” Geleceğin sınıfı laboratuvarı projesinde amaç sınıflarda yaşayan bir ortam oluşturmak.  Bu alanlar sayesinde öğrencilere iş birliği içerisinde yeni beceriler kazandırılıyor. Sağlanan bu ortam ile birlikte öğrencilerin eğitim ve öğretime olan ilgisinde ciddi bir ortanda artış gözlendi. Birlikte vakit geçirmeyi daha çok seviyorlar, birlikte üretiyorlar ve düşünüyorlar. Her şeyden önce öğrenciler hem okulda hem de sınıfta zaman geçirmeyi seviyorlar ve çok mutlu oluyorlar”

-ÖĞRENCİLERİN İSTEĞİ DOĞRULTUSUNDA TASARLANDI

Sınıf tasarlarken öğrencilerin görüşlerini aldığını kaydeden Kaz, “Proje kapsamında sınıfı tasarlamak için gerekli olan malzemeleri paletler oluşturdu. Geçtiğimiz yıl Mevlütlü Mahallesi’nin sokaklarına kilit parke taşı döşeniyordu. Kilit parke taşları ise ahşap paletler içerisinde geldi. Bu ahşap paletleri okulumuza taşıyıp tasarladığımız ölçülerde masalar, sandalyeler ve diğer araç gereçleri yaptık. Sınıfımızı oluştururken öğrencilerime nasıl bir ortam istediklerini sordum. Öğrencilerimi genel olarak bir ev ortamı istediklerini söylediler. Bu istek doğrultusunda sınıfımızı ev ortamı gibi tasarladık.”


-KİTAP OKUYORLAR, ZEKA OYUNLARI OYNUYORLAR, TURŞU KURUYORLAR


Kaz, şöyle konuştu. “Projenin öğrencilerime sağladığı en büyük artısı, onların okula ve derse olan ilgilerinin artması. Bu özel bölümümüz sayesinde öğrenciler üretme, sunum, geliştirme, yeteneklerini geliştiriyor.  Dersini tamamlayan öğrenci burada boyama yapıyor, arkadaşları ile birlikte zeka oyunları oynuyor, el becerilerini geliştirmek için çeşitli faaliyetler yapıyor veya dinleniyor. Yine sınıfımızın içerisinde oluşturduğumuz yaklaşık 200 kitaptan oluşan mini kütüphanemiz mevcut. Öğrencilerimiz için özel olarak tasarladığımız kütüphanemizdeki kitaplara olan ilgi de arttı. Öğrenciler boş vakitlerinde veya derslerini erken bitirdiklerinde rahat bir ortamda bol bol kitap okuyorlar. Bir süre öğrencilerimizle birlikte malzemelerimizi alarak burada turşu kurmayı öğrendik.  Öğrencilerimiz kendilerini ev ortamında hissettikleri için sürekli üretme isteği içerisinde.”


Sınıf öğrencilerinden Burcu Demir “Sınıfımızın yeni düzenlemesi sayesinde her türlü etkinliği yapabiliyor. Bol bol kitap okuyoruz. Ayrıca istediğimiz oyunları da oynuyoruz. Bu nedenle sınıfımı çok seviyorum. Derslerimi daha da çok severek yapıyorum”


Can Yılmaz adlı öğrenci ise “İstediğim zaman dersimi burada yapabiliyorum. Sınıfım beni çok mutlu ediyor. Öğretmenimin verdiği ödülü bitirdiğimde buraya geçerek oyun oynayabiliyorum”


Ela Atmaca isimli öğrenci de “Okuma yapılacağı zaman isteyen arkadaşlarımız buraya geçerek kitaplarını burada okuyor. Ayrıca arkadaşlarımla birlikte hikaye kitaplarını burada okuyup okumalarımızı bitirdikten sonra oyun oynuyoruz. Bazen sınıfa anne ve babalarımızda geliyor. Onlarla birlikte burada oturabiliyoruz. Okulumu ve sınıfımı çok seviyorum. Kendimi evimde gibi hissediyorum”

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com