Atık deri parçaları tezgahta hayat buldu

08 Şubat 2019, Cuma
Atık deri parçaları tezgahta hayat buldu

Salihli'de halı dokuma kursu eğitmeni Sultan Gençtürk, atık deri parçalarından ilmek ilmek halı dokuyarak bir ilke imza attı.

 “Deriler İlmek oldu tezgahlardan deri halı doğdu” adıyla Türkiye’de ilk kez denenen yönteminin marka tescil belgesini de alan Gençtürk’ün dokuduğu halılara da yurt içinden yoğun talep geliyor.
17 yıldır halı dokuma sektörünün içerisinde yer aldığını farklı arayışlar doğrultusunda halı dokuma sektörüne yeni bir soluk getirmeyi amaçladığını kaydeden Gençtürk, derinin şıklığını tezgaha yansıtmaktan mutluluk duyduğunu söyledi.


2004 yılından buyana da Salihli Belediyesi Halı Atölyesinde eğitmen olarak görev alan Gençtürk “17 yıldan buyana bu mesleğin içerisinde yer alıyorum. Bu sektöre aslında desinatör tasarımcı olarak adım atmıştım. Daha sonra Halk Eğitimi Merkezi ve Salihli Belediyesi Halı Atölyesi’nde göreve başladım. Bu sektörde eğitmen olarak görev aldığım yıllar boyunca özellikle tasarım yarışmalarına büyük bir önem verdim ve bu yarışmaları takip ettim. Bu sektörde yer alan firmaların girmedikleri alanları inceleyerek onlarla ilgili keşifler ve üretimler yaptım. Bu üretimlerden bir tanesi de deri halı. Bu üretimi yaparken de malzeme temininde zorlanmadım. Çünkü Salihli bu konuda çok şanslı. İlçemizde çok sayıda deri atölyesi faaliyet gösteriyor. Bu atölyeleri gezerek onların çöpe attıkları kalıp artığı parçaları topladım. B parçaları evde şeritler halinde keserek kullanıma hazır hale getirdim”

DERİNİN ŞIKLIĞI HALI İLE BULUŞTU

Gençtürk, şöyle konuştu.

“Marka tescilinin de aldığım projemin diğer bir güzel yanı da geri dönüşüm. Çünkü çöpe atılan atık deri parçaları bir şekilde yeniden ekonomiye kazandırıldı. Bunun yanı sıra derinin şıklığını halıyla buluşturarak insanların yaşam alanlarına da sunmuş oldum. Geleneksel el sanatımızın deri ile buluşması oldukça büyük bir ilgide gördü. Siparişler de almaya başladım. Üretimlerimde devam ediyor. Yüz yıllardır Anadolu da ve dünyada oldukça kaliteli halı ve kilimler üretilmiş. “Deriler İlmek oldu tezgahlardan deri halı doğdu” sloganıyla da çalışmama marka tescili almış bulunuyorum.”

İLK DEFA DERİ İLE DOKUMA YAPIYORUM

Salihli Belediyesine ait halı atölyesinde yılladır beri dokuma yaptığını ancak ilk defa deri ile dokuma yaptığını belirten Sülehyla Orhan “Bu atölyede 14 yıldan beri dokuma işi yapıyorum. Demirci ilçesinden olduğum için aslında bu işe 12 yaşımda başladım. Şimdi deri ile dokuma işi yapıyoruz. Ben deriden dokumayı da çok sevdim ve severek yapıyorum”

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com