Salihli'nin 109 yıllık lezzeti ulusal basında...

13 Mayıs 2019, Pazartesi
Salihli'nin 109 yıllık lezzeti ulusal basında...

Manisa'ya özgü Salihli odun köftesi pişirilirken sadece meşe odun ateşi kullanılmasıyla diğer köftelerden ayrılan bir lezzet ortaya çıkıyor. Özel harcı ve pişirme metodu ile Manisa'ya tescillenmiş lezzeti, kente uğrayanlar tatmadan ayrılmıyor. Salihli'nin 109 yıllık değeri olan odun köfte Sektör Medya aracılığı ile bir kez daha ulusal basında yer aldı...

Salihli’nin ismiyle özdeşleşen, coğrafi işaret belgeli Salihli odun köftesi, 110 yıldır nesilden nesile aktarılan bir marka olma özelliğini korumaya devam ediyor.

1900’lü yıllarda Bulgaristan’dan göç eden bir ailenin geçimlerini sağlamak için Salihli’de yapmaya başladıkları odun köfte eşsiz lezzeti ile adeta parmak ısırtıyor.


Salihli Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf Odası Başkanı Fatih Azak, gerek hazırlanışı, gerekse pişirilmesi sürecinde ki zahmetler nedeniyle odun köftenin Salihli dışında başka hiçbir yerde yapılmadığını söyledi.


Azak, yaptığı açıklamada, odun köftenin en büyük özelliğinin taze kuzu etinden yapılması olduğunu söyledi.


Azak, şöyle konuştu.


“Salihli’de odun köfte, ilk olarak 1910 yılından Bulgaristan’dan Türkiye’ye göç eden büyük dedem İbrahim Usta dedem tarafından yapılmış. Dedem ve ailesi Bulgaristan’ın Pazarcık kentinde öğrendikleri odun köfteyi Salihli’de geçimlerini sağlamak için denemeye başlamışlar. 1910 yılından buyana da Salihli’de odun köfte yapımı devam etmektedir. Bende bu hizmeti Salihli’de 4’üncü kuşak olarak sürdürmeye devam ediyorum. Odun köfte Salihli’nin artık bir markası oldu. Aynı zamanda Ticaret ve Sanayi Odası ile Lokantacılar ve Gazinocular Esnaf Odası işbirliğinde odun köftemizin coğrafi işaret belgesi de mevcut. Odun köftemiz sadece meşe odununda pişirilmektedir ve kuzu etinden yapılıyor. Odun köftenin lezzeti diğer odun köftelerden çok farklı.  Burada önemli olan kuzu eti. Bunun yanı sıra meşe odununda pişmesi ve meşe odununun aromasını alması. Kıyma makinesinden geçirdiğimiz kuzu etini un ve az tuzla yoğuruyoruz. Daha sonra da elimizde şekil verdiğimiz etleri metal şişlere diziyoruz. Daha sonra da bu etleri meşe odununun bol ateşinde hazır kıvana gelesiye kadar pişiyoruz. Gerek hazırlanışı gerekse pişirilmesi nedeniyle emek isteyen bir lezzet. Bu nedenle hiçbir yerde bulamazsınız.”

Eşsiz bir lezzet

Salihli Odun köftesinin eşsiz lezzeti ile Türkiye genelinde ün saldığını kaydeden Uğur Sarıoluk ise “Salihli, odun köftesi ile meşhur. Gerçekten de tadında markalaşmış bir lezzet. Meşe odunu ile pişirilmesi sayesinde damakta ayrı bir lezzet bırakıyor. Meşe odununda pişmesi sebebiyle diğer köftelerden çok farklı bir tadı var. Beğenerek yiyiyoruz ve herkese tavsiye ediyoruz”

109 yıllık lezzet ulusal basında

Öte yandan Salihli'nin markası olan 109 yıllık lezzet odun köfte Sektör Medya tarafından servis edilen haberle birlikte ulusal basında da geniş yer buldu.

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com