Yeni MRS cihazı hizmet vermeye başladı

21 Mayıs 2019, Salı
Yeni MRS cihazı hizmet vermeye başladı

Sürekli kendini yenileyen ve son teknoloji ile hizmet vermeyi prensip edinen Salihli Devlet Hastanesi şimdide yeni yerinde yeni MRS cihazıyla hizmet vermeye başladı.

Bir çok hastalıkların ön tanılarının tespiti için en son teknoloji üniversite hastanelerinde kullanılan MRS cihazının Salihli’ye getirilip kurulması ile şimdi birçok hastalık daha kolay ve kısa sürede üstelik hiçbir zararlı ışın almadan teşhis edilebiliyor.

MRS ne demek ne işe yarıyor ?

MRS (Manyetik Rezonans Spektroskopi), yüksek teknolojiye sahip MR cihazı ve ileri düzey tecrübe gerektiren hedefe yönelik bir analiz yöntemidir.

MRS’NİN TEDAVİYE KATKISI NEDİR?

Bu yöntem sayesinde, örneğin beyin içerisinde görüntülenen şüpheli bir alanın ne olduğunun tam olarak teşhis edilmesi tedavi planlaması için mutlak önemlidir. Bu amaçla şüpheli alana bir iğne veya cerrahi müdahale ile girip alınan örnek parçanın laboratuarda incelendiği riskli yöntemlere ihtiyaç duyulmaktadır. Ayrıca, uygulanan tedavinin olumlu veya olumsuz sonuç verdiğinin erken dönemde tedavi tamamlanmadan önce değerlendirilmesi her zaman mümkün olmaz.

MRS SAYESİNDEKİ KAZANIMLAR NELERDİR?

MR Spektroskopi ve diğer yenilikçi MR uygulamaları, herhangi bir girişimsel müdahaleye gerek duymadan hedef bölgede bulunan anormal görünümün atomları ölçeğinde incelenebildiği, radyasyon gibi olumsuz olabilecek etkileri barındırmayan bir yöntemdir. Bu nedenle hastalar için sıradan bir MR incelemesinden farksızdır. Şüpheli alanların tümör olup olmadığı, tümör hücrelerinin iyi veya kötü huylu ayrımının yapılabilmesi, kötü huylu tümör varlığında derecelendirilebilmesi ve tedavileri süresince hastalığın seyrinin takibi ve uygulanan tedavini uygunluğunun değerlendirilebilmesi, ameliyat edilen alanlarda kalıntı tümör hücrelerinin tespiti gibi birçok alanda bu tekniklerden faydalanılabilmektedir.

RENAL ANJİO MRG DEYİNCE NE ANLAMALIYIZ?

Böbrek atardamarlarının değerlendirilmesi için yapılan sadece damar görüntülenmesi sunan bir tetkiktir. Atardamarlarınızda anevrizma (baloncuk)anormal damar ilişkisi (arteiovenöz malformasyon ,fistül)ya da tıkanıklıktan şüpheniline hastaların değerlendirilmesi ve takibi için yapılır.5 saatlik açlık haricinde önceden yapılacak bir hazırlık gerektirmemektedir.

BU TETKİK NE KADAR SÜRÜYOR?

Çekim süresi ilaçla beraber yaklaşık 20-25 dakikadır. İşlem ilaçlı olarak yapılır?

ÜRİNER  SİSTEM HASTALIKLARINDA FAYDALANABİLİRMİ?

MR Üroğrafi ,idrar kesesi (mesane) ve idrar yollarından oluşan boşaltım (üriner) sistem anatomisini ve hastalıklarını görüntülemek için yapılan özelleşmiş MR çekim yöntemidir. Diğer yöntemlere göre yeni olmakla birlikte kullanımı son yıllarda giderek artmaktadır. Ultrason dışında diğer boşaltım sistemi görüntüleme yöntemlerinin (IV üroğrafi, DUS (direk üriner sistem grafisi) BT,VCUG (işeme sistoüreterogrfisi,sintigrafi vs.) ve en büyük dezavantajı yüksek dozda iyanizasyon olan radyosyon, MR üroğrafide bulunmamaktadır. Ultrason ise yalnızca anatomik bilgi ile sınırlı kalmaktadır.MR üroğrafi, anatominin yanında boşaltım sisteminin fonksiyonu hakkında en az diğer yöntemler kadar bilgi verebilmesi nedeniyle ön plana çıkar.

HANGİ HASTALIKLARDA KULLANILIR?

Tüm vücut MRG: Çok yönlü güçlü hassas bir araç olan MR vücudun çok düzlemli görüntülerini oluşturabiliri.Bu tüm vücudun yapılarının çalışılmasını sağlayacaktır.
Tüm vücut MRG iki farklı konu gurubunda kullanıl anılabilir:
1 . Check up taramada
2.  Hastalığın derecesini değerlendirmek için bilinen malignite veya diğer hastalığı olan hastalarda.

TÜM VÜCUT MR NASIL ÇEKİLİR

İnceleme yaklaşık 30 dakika sürecektir. İşlem sırasında sadece yatmanız yeterli olacaktır. Sağlık ekibimiz sürekli gözleyecektir. İşlem sırasına hiçbir ilaç ya da radyasyon almayacaksınız.

TÜM VÜCUT YAN ETKİLERİ

Hiçbir yan etkisi yoktur.
Herhangi bir fiziksel aktivite için herhangi bir kısıtlama yoktur

FAYDALARI

Kaslar gibi yumuşak doku yapılarının görüntüleri diğer görüntüleme yöntemlerinden daha net ve daha ayrıntılıdır. MR hızlı, girişimsel olmayan bir tarama testi sağlar. MR radyasyona maruz kalmayı gerektirmez.
Salihli Devlet Hastanesi Başhekimi Uzman Doktor Gökhan Gürsoy “Yeni MRS cihazımızla hastalarımıza daha modern ve hızlı hizmet vermeye başladık. Vatandaşımıza en iyi hizmeti vermeyi görev bildik. Bundan sonra üst hastanelere giden hastalarımız rahatlıkla çektirdikleri MRS rapor ve CD’leri ile dışarıda beklemeksizin tedavilerini yaptırabilecekler. Bizim hekimlerimizde yeni cihazımız sayesinde daha hızlı ve daha doğru teşhis koyabilecekler. Salihli’mize hayırlı olsun” dedi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com