Avrupa ve Ortadoğu Salihli Kirazına doyacak

10 Haziran 2019, Pazartesi
Avrupa ve Ortadoğu Salihli Kirazına doyacak

Salihli'nin Kemer Mahallesi'ndeki modern kiraz bahçesinde üretilen dünyaca ünlü tescilli Salihli Kirazı, 4 yıldır Türkiye sınırlarını aşıp, Avrupalıların ağzını tatlandırırken, bu yıl ise Korelilerin ağzını tatlandıracak. Salihli Kirazı'nın Avrupa ülkelerinde çok sevildiğini ve büyük bir değerinin olduğunu belirten AA Grup Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Nayman, Salihli Kirazı'nın Uzak Doğuya ihracatı ile daha çok değer kazanacağını söyledi.

 “Salihli Kirazı, Avrupa ülkelerinde çok seviliyor”


Türkiye’nin fenni tarım ve büyük bahçelere ihtiyaç olduğu için Salihli’nin Kemer Mahallesi’ne 2011 yılında modern kiraz bahçesi kurduklarını belirten AA Grup Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Nayman, kiraz bahçenin 780 dönüm olduğunu söyledi. Kiraz bahçesinde 40 bin ağacın bulunduğunu vurgu yapan Nayman, fidanların şuan 8 yaşında olduğunu belirterek “Kiraz şuan çok değerli bir meyve ve yurt dışından çok büyük bir talep var. Türkiye’de üretilen kirazların büyük bir bölümü Avrupa ülkelerine gidiyor. Bunun yanı sıra Uzak Doğu ülkelerinden de kiraza büyük talep var. Çin ve Koreliler gelip bizim bahçemize gezip, buradan kiraz götürmek istiyorlar. Umuyorum ki, Türkiye’den Uzak Doğu ülkelerine büyük kiraz ihracatı olacak. Çünkü bunlar hastalıklardan ari meyve peşindeler. Burada önem ise daha iyi fiyatlarda satış olacak. Kirazın Avrupa da bir değeri var ama Uzak Doğu da daha çok değer kazanacak” dedi. Türk Kirazı’nın en çok Avrupa ülkelerine gittiğini belirten Nayman, kirazların 4 günde soğutmalı tırlarla Avrupa’ya sevk edildiğini dile getirdi.  Kirazların en çok Almanya, Danimarka, İngiltere ile İskandinav ülkelerine ihraç edildiğini vurgu yapan Nayman “Salihli Kirazımız Avrupa ülkelerinde çok seviliyor. Kirazda Avrupa pazarına hakimiz.  Biz orada küçük oyuncu değil, büyük oyuncuyuz.  Ama Uzak Doğu ülkelerine kiraz ihracatı çok önemli” diye konuştu.

“Hedef yeni pazarlar kazandırmak”

AA Grup olarak kiraz hasadına başladıklarını belirten Ziraat Yüksek Mühendisi Ömer Altuntaş, bu sezon 400 ton ürün hedeflediklerini ve bu ürünlerine 360 ton civarının ise ihraç edileceğini söyledi. Modern Kiraz üretimi yaptıklarını dile getiren Altuntaş “Bu yıl Türkiye için Uzak Doğu Ülkelerine yeni bir Pazar açılıp, kirazlarımız buralara gidecek. Buda bizim değerli olan kirazımızın, daha da büyük değer kazanmasını sağlamış olacak” dedi. Avrupalının istediği kalitede kiraz yetiştirdiklerini vurgu yapan Altuntaş “Çünkü bizim yetiştirdiğimiz ürünlerde ilacımız, kalıntımız yok” dedi. Salihli Kirazı’nın kalp şeklinde ve yuvarlak olduğunu belirten Altuntaş “Çok değerli ve lezzetli, eti kırmızı güzel bir kirazdır. Şeker oranı diğer kirazlara oranla daha yüksektir. Bu özellikleri ile Salihli Kirazı gittiği her yerde ön plana çıkar” şeklinde konuştu. 4 yıldır Salihli Kirazını yurt dışına gönderdiklerini belirten Altuntaş “Özellikle Avrupa ülkelerine gönderiyoruz. 2016 yılından bu yana Bakanlığımız ile ortak bir çalışmanın içerisindeyiz. Burada Çin ile bir çalışma içerisine girmiştik. Bu yılda Kore ile bir çalışma içerisine girdik. Koreliler biraz daha hızlı çıktı. İnşallah bu yılkı kirazlarımız Korelilerin ağızlarını tatlandıracak. Biz burada ülke ekonomisine bir katkı sunabiliyorsak ne mutlu bizlere diyeceğiz” şeklinde konuştu.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com