Üretiyorlar, tanıtıyorlar, kazanıyorlar !

11 Haziran 2019, Salı
Üretiyorlar, tanıtıyorlar, kazanıyorlar !

Sart Mahmut Ortaokulunun yemekhanesinde kurulan atölye de Lidya Krallığı'nın sembolize eden eserler üretilerek hem krallığın başkenti Sardes'in tanıtımı sağlanıyor, hem de okul aile birliği bütçesine gelir elde ediliyor.

SALİHLİ ilçesinde Sart Mahmut Ortaokulu tarafından sınıf yemekhanesinde kurulan Tasarım ve Beceri Atölyesinde öğrenciler tarafından Sardes’le ilgili üretilen süs eşyaları, sabunlar hem yurt içinde satılıyor hem de Salihli’den Avrupa Birliği ülkelerine giden öğrenciler aracılığı ile hediye olarak kurumlara veriliyor.


Sart Mahmut Ortaokulu Müdürü Hasan Kaba “Sart Mahmut Ortaokulu bilindiği üzere Lidya Krallığı’nın başkenti olan Sardes antik kentinde eğitim ve öğretim veriyor. Bakanlığımızın 2023 vizyon belgesinde tasarım ve beceri atölyesi ile ilgili çalışmalara yer veriliyor. Bizlerde bu kapsamda okulumuzda bir atölye kurmaya karar verdik. Daha önceleri yaptığımız araştırmada Sardes antik kentine gelen turistlerin burası ile ilgili bir anı ve hatıra oluşturacak bir hediyelik eşya bulamadıklarını fark ettik. Buradan yola çıkarak okulumuzda kurduğumuz atölyemizde Lidya Krallığına ait hediyelik eşyalar üretmeye karar verdik. Atölyemizde masa üstü çeşitli hediyeler, üzerinde ilk parayı figüre eden sabunlar, magnetler üretmeye başladık. Bu yolla okulumuzun okul aile birliği  bütçesine katkı sağladık. Çünkü ürettiğimiz bu ürünler piyasada büyük bir rağbet görmeye başladı. Bununla birlikte ilçemizden ve ilimizden her yıl yüzlerce öğrenci ve eğitimci erasmus projesi kapsamında Avrupa Birliği ülkelerine gidiyor. Öğrenciler, gittikleri ülkelere atölyemizde üretilen eserleri de götürüyor. Finlandiya, Bulgaristan, Romanya, Yunanistan, Almanya ve daha bir çok ülkeye atölyemizde üretilen ürünler götürüldü. Bu yolla da Lidya Krallığının başkenti Sardes’in tanıtımına katkı sağlandı. Üretiyoruz, üretmenin ve Sardes’i tanıtmanın mutluluğunu yaşıyoruz” dedi.


Teknoloji ve Tasarım Öğretmeni Zarife Duman ise “Tasarım ve Beceri Atölyesinde yaşadığımız bölgenin tarihi olan Lidya Uygarlığına ait eserle üretiyoruz.  Bu işe gönüllü olan öğrencilerimizde birlikte çok güzel bir çalışma yapıyoruz. Okulumuzda hayata geçen bu proje sayesinde hem yaşadığımız bölgenin tarihine sahip çıkıp tanıtımını yapıyoruz, hem de elde ettiğimiz gelir ile okul aile birliğimize katkıda bulunuyoruz” dedi.


7/D Sınıfı Öğrencisi Sude Akmaz ise “Bu atölyede çalışmayı çok seviyorum. Okul dışı zamanlarımda bu atölyeye gelerek hem üretiyorum hem de Sardes’in tanıtımına katkı sağlıyorum. Bu imkanı bizlere sağladıkları için okul müdürüme ve öğretmenlerime teşekkür ediyorum” dedi.


Gülfidan Begtaş “Yaşadığımız yer Sart. Lidya Uygarlığının başkenti ve tarihte paranın basıldığı ilk yer. Bu atölyede yaptığımız çalışmalarla hem tarihimizi yansıtıyoruz hem de üretiyoruz. Bu projede yer aldığım için kendimi çok şanslı hissediyorum” dedi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com