Salihli'de İha1 Eğitimi başladı

12 Haziran 2019, Çarşamba
Salihli'de İha1 Eğitimi başladı

Her alanda uygulanan ve geleceğin en önemli insansız sistemlerinden biri olan İnsansız Hava Araçları (İHA) diğer adıyla Drone'lar için Salihli'de eğitim verilmeye başlandı.

Geleceğin vazgeçilmez havadan görüntüleme cihazlarının kullanmak için ise İHA Eğitimi almak 2016 yılında Sivil Havacılık Genel Müdürlüğün (SHGM) tarafından zorunlu hale getirildi.
Salihli Kaymakamlığı tarafından hazırlanan ve Zafer Kalkınma Ajansının teknik destek programı kapsamında finanse edilen “SHGM Onaylı İHA 1 Eğitimi” Projesi ile ilçedeki birçok kurum personeli ve İl Orman Müdürlüğü personeline Salihli Ticaret ve Sanayi  Odasında İHA 1 eğitimi verilmeye başladı. SHGM tarafından yetkili uçuş eğitim organizasyonu olan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Sürekli Eğitim Merkezi tarafından verilen Eğitim üç ana aşamada düzenleniyor. 36 saatlik teorik eğitimle birlikte simülasyon ve pratik eğitimler ile ilçedeki kamu personelinin İHA’ları daha emniyetli ve SHGM kurallarına uygun olarak uçuş operasyonlarını yürütmesi hedefleniyor. Eğitimlere Manisa İl Orman Müdürlüğü, Salihli Emniyet Müdürlüğü, Salihli Belediyesi, Salihli Kaymakamlığı, Salihli Milli Eğitim Müdürlüğü ve Salihli Kızılay Şubesi’nden 20’ye yakın kamu personeline İHA Eğitimi verilerek ilgili uçuş operasyonlarının daha emniyetli ve yönetmeliklere uygun yapılması amaçlanıyor.
Birçok paydaşın görüşleri alınarak oluşturulan projenin yürütücülüğünü yapan Yavuz Erdem  yaptığı konuşmada “Günümüz dünya konjektürüne baktığımızda gelişmiş ülkelerin tüm kurumların teknolojik gelişmeleri çok yakından takip ettiklerini ve bu gelişmeleri kendi kurumsal hizmet alanlarına etkin bir şekilde entegre ederek iş yüklerini azalttıklarını ve etkin hizmet anlayışı ile hareket ettiklerini görüyoruz. Gelişen teknolojik değişimleri yakından incelediğimizde İHA kullanımının ilerleyen süreçte hayatımızın birçok alanında etkin kullanılacağı aşikardır. Bu nedenle ilçemizdeki kamu kurumlarının teknolojik kapasitelerini artırmak ve sundukları hizmetin daha üst seviyelere taşınabilmesi adına önemli bir proje olduğunu dile getirmiştir.” İHA eğitim koordinatörü Öğr. Gör. Tamer Savaş  ise yaptığı açıklamada kolluk kuvvetlerinin ve diğer kamu kurumlarının bir arada olduğu böyle bir eğitimin kurumlar arasındaki işbirliğinin ve koordinasyonun artırılması açısından çok önemi bir proje olduğunu söyledi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com