OSB büyüyor, Salihli gelişiyor

09 Temmuz 2019, Salı
OSB büyüyor, Salihli gelişiyor

Doğalgaz ile birlikte yatırımcıların gözdesi haline gelen Salihli Organize Sanayi Bölgesi'nde yeni fabrikalar hızla yükseliyor.

OSB’nin büyümesiyle, Salihli hem istihdam hem de ekonomik yönden gelişiyor. Ege Bölgesi’nin parlayan yıldızı olma yolunda ilerleyen Salihli OSB, istihdam konusunda hedef büyütüp, 5 yıl içerisinde 10 bin kişiye iş imkanı sunmak istiyor. OSB Müdürü Çağrı Duygu ile birlikte OSB 1.etap ve 2.etapta incelemelerde bulunan Salihli Belediye Başkanı ve aynı zamanda Organize Sanayi Bölgesi Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Kayda, yatırımcının gözdesi, üreterek büyüyen Salihli OSB’nin 2023 yılında altın yılını yaşayacağını söyledi. Başkan Kayda, “Göreve geldiğimiz 5 yıllık süre içerisinde müteşebbis heyetten aldığımız yetkiye dayanarak, belediye imkanlarını kullanıp, OSB 2.etapta kamulaştırma işlemlerini tamamladık. Daha sonra hızlı bir şekilde parsel tahsislerini bitirip, yatırımcıları Salihli Organize Sanayi Bölgesi 2.Etabına yatırım yapmaya davet ettikten sonra parselleri yatırımcılara vermeye başladık. Bugünkü geldiğimiz nokta itibariyle bu bölgede tam 27 fabrikaya imza attık” dedi.


-HEDEF 10 BİN KİŞİYE İSTİHDAM SAĞLAMAK

Şuan OSB 1.etabın yüzde yüz doluluk oranı ile çalıştığını vurgulayan Başkan Kayda, “2014 yılında göreve başladığımızda OSB 1.etapta bin 400 işçi çalışıyordu. Ancak şuan 1.etap işsizlerin umudu oldu ve çalışan sayısı 3 bin 400 işçiye ulaştı. OSB 2.etapta verdiğimiz 27 fabrikadan bir kısmı Ağustos ayı itibari ile işçi alımına başlayıp, daha sonra faaliyete geçecek. Şuan 2.etapta hummalı bir çalışma var ve Norm Cıvata fabrika binasını yükseltiyor. Agrobest ilaç firması inşaata başladı ve temel atma noktasına geldi. Öküzgözü Şarapçılık ve diğer işletmeler ruhsat alma noktasına geldi. 27 fabrikada birçok gencimize iş kapısı açıyoruz. Hedefimiz burada 10 bin insanımıza iş ve ekmek kapısını aralamaktır” şeklinde konuştu.

-EGE BÖLGESİ’NİN PARLAYAN YILDIZI OLACAK

Salihli OSB’ye doğalgazın adım adım yaklaştığını belirten Başkan Kayda, “Doğalgaz ile birlikte geriye kalan yaklaşık 240 dönüm arazimizi de yine büyük fabrikalara ve yatırımcılara vermeyi düşünüyoruz. Bin 350 dönüm alandan elimizde 240 dönümü kaldı. Altyapısı bitmiş, elektrik, su, telefonu her şeyi bitmiş bir 2.organize sanayi bölgesi şuanda önümüzde duruyor. Hedefimiz 10 bin insanımıza ekmek kapısını aralamaktır. Çünkü biz bu sözü verdik. Şuanda vermiş olduğumuz fabrikalar ve 1.etaptaki fabrikalarla birlikte çalışan işçi sayısı 7 bin 500’e ulaştık. Önümüzdeki yılın Temmuz ayından itibaren Salihli insanımızın burada çalışıyor olacağını göreceksiniz. Bunu tüm hemşerilerimiz görecek. Bu bizler için çok çok önemliydi. Çünkü ekonomimizin sıkıştığı, Salihli’deki işsizliğinde arttığı son günlerde, Salihli’deki işsizliğin önlenmesi için Salihli OSB 2.etabı ilçemizin can damarı, hayat damarı olacak. Biz bu konuda üzerimize düşeni yaptık ve yapmaya devam edeceğiz. Salihli hep tarım kenti diyoruz ama onunda yanında organize sanayi bölgesi ile bu bölge Ege Bölgesi’nin parlayan bir yıldızı olacak. Salihlili hemşerilerimize hayırlısı olsun” dedi.

-SALİHLİ SANAYİ ŞEHRİ OLMA YOLUNDA İLERLİYOR

“Hem Belediye Başkanı, hem de OSB Yönetim Kurlu Başkanıyım” diyen Kayda “5 yıldır bu görevi yürüttüm. Yine bu 2.dönemde bize olan inancınızdan dolayı 31 Marttaki yetkiye dayanarak görevim devam ediyor. Önümüzdeki 5 yıllık görev süremde de göreceksiniz ki, 1.dönemde verdiğim sözleri nasıl yerine getirdiysem, 2.dönemde de vermiş olduğum sözlerin yerine geldiğini göreceksiniz.  Salihli sanayi şehri olma yolunda bizlerle adım adım ilerliyor. Bunu önümüzdeki 5 yılda gerçekleştireceğiz” diye konuştu.  Salihli OSB’de Norm Cıvata’dan sonra en büyük fabrikanın Agrobest olacağını dile getiren Başkan Kayda,  Agrobest’in bin 500 kişiye iş imkanı sağlayacağını söyledi.

-HERŞEY TIKIR TIKIR YOLUNDA GİDİYOR

Salihli OSB’ye gelmekten son derece mutlu olduklarını belirten Agrobest Proje Müdürü Tolga Tüzemen ise, “Şuan burada her şey yolunda. Suyumuz ve elektriğimiz hemen geldi. Yolumuz tamamlandı. Bizler gayet memnunuz, hiçbir sıkıntımız yok. Agrobest olarak burada yatırım yapmaktan çok mutluyuz. Belediye Başkanımız ve OSB Yönetim Kurulu Başkanımız Zeki Kayda ve OSB Müdürümüz Çağrı Duygu önderliğinde her şey tıkır tıkır yolunda gidiyor” diye konuştu.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com