Liselere geçişte tercihler için son gün Cuma

09 Temmuz 2019, Salı
Liselere geçişte tercihler için son gün Cuma

Salihli RAM PDR Bölüm Başkanı Mustafa Sevgili Tercih dönemiyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Sevgili “1 Haziran'da gerçekleştirilen ve 1 milyon 73 bin öğrencinin katıldığı LGS sonuçları açıklandı. Sonuçlar açıklandıktan sonra veli ve öğrencilerde tercih ve doğru okul seçimi telaşı başladı. Siz değerli veli ve öğrencilerimize bu seçiminizde yardımcı olmak amacıyla ilçemizde tercih komisyonları oluşturulmuştur. Liselere Geçişte Salihli'de tüm mahalleleri ve okulları kapsayacak şekilde 17 farklı okul ve kurumda Liselere Geçiş Sınavı Tercih Danışmanlığı komisyonu kurulmuş ve öğrencilerimize ücretsiz danışmanlık hizmeti vermeye devam etmektedir. Tüm veli ve öğrencilerimiz Liselere geçişte sistemi ile ilgili merak ettikleri tüm konularla ilgili komisyonlarımızı ziyaret edebilirler. Tercihler 12 Temmuz Cuma günü mesai bitimine kadar devam edecektir. Tüm veli ve öğrencilerimiz LGS Tercih komisyonlarımıza başvurabilirler.

1) Yüzdelik Dilim Nedir?
Yüzdelik dilim hesaplaması sınava giren aday sayısının 100'e bölünmesiyle elde edilen bir rakam. Sınava da 1 milyon 74 bin öğrenci girdiği için her yüzdelik dilim içinde yaklaşık 10074 aday bulunuyor. Yani yüzde 1'lik dilim içindeyseniz ilk 10074 içindeki öğrenci arasındasınız demek.2) Tercihler Nasıl Olacak?  


Tercihlerde bizleri karşılayan üç kategori bulunmaktadır:
İkamet Adresine Göre  
Sınav Sonucuna Göre
Pansiyonlu Okullar Tercihi
 
DİKKAT EDİLMESİ GEREKENLER

1) İkamet adresine ve pansiyonlu okul yerleştirmelerin de kesinlikle merkezi sınav sonucu elde edilen puan ve yüzdelik dilim temel alınmayacaktır.

2) Merkezi sınava katılmayan öğrenciler ikamet adresi göre ve pansiyonlu okul yerleştirme tercihlerinde bulunabileceklerdir.

3) Öğrenci üç kategorideki oluşan tercih gruplarından ikamet adresine göre tercihi yapmak zorundadır.

4) Öğrenci sınav puanına göre veya pansiyonlu okullara tercih yapmak zorunda değildir.

5)  Öğrenci her üç kategorideki beş tercih hakkının hepsini kullanmak zorunda değildir.

6) Tercih sonuçları açıklandıktan sonra öğrenciler istemeleri halinde açıklana nakil dönemlerinde başka okullara nakil isteğinde bulunabileceklerdir”

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com