Beyaz altın üzdü!

09 Ekim 2019, Çarşamba
Beyaz altın üzdü!

Türkiye ve Ege Bölgesi'nin önemli tarımsal üretim ovalarından olan Salihli Ovası'nda "beyaz altın" olarak nitelendirilen pamuk üreticini üzdü.


Salihli Ovası’nda bu yıl yaklaşık 16 bin dekar alanda pamuk ekiminin yapıldığını belirten Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç “Üreticimizin hasadına başladığı pamuk, maalesef çiftçimizi memnun etmedi” dedi.


“Devletimiz acil tedbir almalıdır”


Yalvaç “ Tekstil sanayisinin can damarı olan bu ürünümüz beyaz altınımız ileriki yıllarda çok daha fazla ekilip Türkiye’nin iç piyasasını karşılayabilmesi için devletimizin acil tedbir alması gerekmektedir. Son 1 yıla baktığımızda yaklaşık olarak 750 bin ton civarında pamuk ithal etmişiz. Üretimimizin pamuk tüketimini karşılama oranı %60 seviyesindedir. Ziraat Odaları olarak biz inanıyoruz ki çiftçimize gerekli olan tüm destekler verildiğinde ülkemizin pamuk üretimini bizim çiftçimiz karşılayacaktır” dedi.

“Pamuk primi 1.20 lira olmalıdır”

Dünya piyasasında geçmiş olan 6-7 aylık süre içinde pamuk fiyatının %25-30 oranında düştüğünü belirten Yalvaç “Dünya piyasasındaki bu düşüş Türkiye’deki pamuk fiyatlarının da aşağı inmesine sebep olmuştur. Sahada çiftçilerimizle yapmış olduğumuz görüşmelerde hükümetimizin çok acil bu konuya el atmasını talep eden çiftçimiz primlerin 1.20 TL olmasını talep etmektedir. Çiftçimizin hükümetimizden en önemli isteklerinden bir tanesi de dekarda 500 kg olan kotanın kaldırılmasıdır” şeklinde konuştu.

Başkan Yalvaç, beyaz altın pamuğu üreten tüm çiftçinin sesi olmak adına tüm bölge milletvekilleri ve TZOB ile görüşmek için bugün Ankara’da olacağını sözlerine ekledi.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com