2020 LGS takvimi açıklandı

14 Ekim 2019, Pazartesi
2020 LGS takvimi açıklandı

2019-2020 eğitim öğretim yılında 8.sınıf öğrencilerinin LGS sınav takvimi açıklandı.Buna göre yaklaşık 1.900.000 öğrencimiz 6 haziran 2019 tarihinde LGS sınavında tercih etmek istediği bir ortaöğretim kurumuna yerleşebilmek için ter dökecek.

2012 yılında 6 yaşındaki öğrencilerin okula kayıt edilmesinin  zorunlu kılınması sebebiyle bu sene, geçen yıl ki normal mezun sayısından yaklaşık 500.000 adet  öğrenci daha fazla mezun olacak. Normal koşullarda dahi sınırlı miktardaki proje okullarının öğrenci kontenjanı su an itibariyle yeterli olmadığı için ,  bu yükü ancak sınavın  zorluk derecesinin arttırılmasıyla hafifletecek.

Başvuru tarihi olarak 3-14 nisan 2019 tarihleri olarak belirlenen sınav,  6 Haziran 2019 tarihinde yapılacak olup,24 Haziran tarihinde ise sonuçların açıklanması planlanmaktadır.


Pekala 8.sınıf öğrencileri sınav için hazır mı ? Bu sorunun cevabını ; gerek kendi görev yaptığım kurumda gerekse de diğer resmi/özel eğitim kurumlarında görev yapan  meslektaşlarımla değerlendirdiğimde ortaya şu sonuç çıktı. Sınavcı öğrencilerin kayda değer bir bölümünün, geçen sene mezun olan öğrencilerle kıyaslandığında gerek fizyolojik olarak gerekse de mental-beceri gelişmişlik düzeyi olarak  8.sınıfta alıştığımız öğrenci profiline uymadığını gözlemledik.Buna bağlı olarak da Matematik, Fen, Sosyal, İnkılap tarihi, İngilizce ve Din Kültürü derslerinin anlamakta ve özümsemekte öğrencinin zorlandığını gördük.

Peki çözüm nedir ?

Teknik  çözüm yolu olarak, Milli Eğitim Bakanlığımız mutlak surette liselerin 9.sınıf kontenjalarını arttırma yoluna gidecektir.Yani Salihli NFK Sosyal Bilimler Lisesinde 9.sınıflarda 30’ar öğrencili 2 şube varsa bunu , 4 şubeye arttıracaktır.Türk Birliği Lisesinde 5 Şube varsa bunu 8 şubeye arttırma yoluna gidecektir.Milli Eğitim Bakanlığımız tüm Türkiye çapında bunun ön çalışmasına başlamıştır/ başlayacaktır.Sınava yaklaşık 7 ay gibi bir süre olduğu için yeterli olacaktır.
 
Diğer bir çözüm yolu ise; öğrencilerin bu gerçekleri bilerek, bu durumun farkında olarak, planlı ve nitelikli çalışmayla, kendilerini bekleyen sınava hazırlanmalarıdır.Devletimizin resmi okullarımızda başlattığı Destekleme ve Yetiştirme Kursları, devam sorunu bulunmayan öğrenciler için çok büyük hizmettir.Öğrenci velilerinin  bu konu da  duyarlı olması , devamlı olarak öğrencinin kurslara devam etmesini sağlaması önemlidir.1/5 oranında devamsızlık yapan öğrencinin kurs kaydı silinmektedir.

Gelecek haftaki yazımızda ise; LGS sınavına girecek öğrencilerimiz için, etkili ders çalışma metodları, karşılaşabilecekleri kaygı ve stresle nasıl baş edebilecekleri, öğrenci velilerinin bu süreçte öğrencilerine karşı  ne tür bir yaklaşım benimsemelerine dair kullanışlı ve uygulanabilir tavsiyelerimiz olacak.

Haftaya görüşmek üzere hoşçakalın.

“Milleti kurtaranlar yalnız ve ancak öğretmenlerdir. Öğretmenden, eğiticiden yoksun bir millet, henüz millet namını almak istidadını keşfetmemiştir.” (Mustafa Kemal ATATÜRK) 
 


 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com