"Açıklanan listeler işlevsiz"

15 Ekim 2019, Salı

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Tarım ve Orman Bakanlığı'na, yasal mevzuata aykırı üretim yapan firmaları ifşa etmek dışında ne yapıldığını sordu.

CHP’li Vekil, Tarım ve Orman Bakanlığı’nın taklit ve tağşiş açısından uygunsuz üretim yapan firmaları açıklamasının dışında söz konusu firmalara ne tür bir yaptırım uyguladığının açıklanmasını istedi. Başevirgen, Bakan Bekir Pakdemirli’nin yanıtlaması istemiyle verdiği soru önergesinde; 2016-2018-2019 yıllarında açıklanan listelerde aynı firmaların tekrar tekrar yer aldığının altını çizerek; “Yıllar içinde mevzuata aykırı eylemlerine tekrar tekrar devam eden bu firmalar üretim yapmaya nasıl devam etmektedir? Bakanlığınız tarafından mevzuata aykırı üretim yaptığı tespit edilen söz konusu firmalara geçtiğimiz yıllarda ne tür bir idari ve hukuki yaptırım uygulanmıştır? Söz konusu firmalar üretimlerine devam edecek midir?” diye sordu.
Açıklanan listelerin hemen hemen hepsinde aynı firmaların yer almasının Bakanlığın teşhir dışında yaptırım uygulamadığını gösterdiğini belirten Başevirgen, dolayısıyla açıklanan listelerin işlevsiz olduğunu ifade etti. Başevirgen, “Listede yer alan firmalar çekincesiz ve korkusuz bir şekilde aslında suç olan eylemlerine devam etmektedir” dedi.

 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com