"Edebiyat Günleri II" şair Şükrü Erbaş ile başlıyor

15 Ekim 2019, Salı

Artemis Dergisi geçtiğimiz dönemde (2019 Mart-Nisan) "Edebiyat Günleri" adı altında 7 hafta süren bir etkinlik gerçekleştirdi. Habib Bektaş, Ertuğrul Özüaydın, Ahmet Zeki Yeşil, Asım Öztürk, Bilsen Başaran, Metin Akdeniz, Zeynep Yılmaz, Nesrin Aydın, Saliha Özpınar gibi ülkemizin önemli şair ve yazarlarını Salihli'de konuk ederek söyleşiler düzenledi.


Artemis Dergisi “Edebiyat Günleri” nin 2. dönem etkinliklerine şair Şükrü Erbaş’ı konuk ederek başlıyor. Şükrü Erbaş 17 Ekim 2019 Perşembe günü saat 18.00 de Salihli Gençlik merkezinde “Bir varoluş bilgisi: Şiir” başlıklı söyleşisiyle edebiyatseverlerle buluşacak. Erbaş, şiirlerinden örnekler vereceği söyleşiden sonra okurlara kitaplarını imzalayacak.

Şükrü Erbaş 7 Eylül 1953    tarihinde Yozgat'ta doğdu. İlk ve ortaöğrenimini Yozgat'ta yaptı. Ankara'da Gazi Eğitim Enstitüsü Sosyal Bilimler Bölümü'nden mezun oldu (1978). Toprak Mahsulleri Ofisi'nde memurluk,   yöneticilik yaptı ve bu kurumdan emekli oldu.


1984 yılında Yarın dergisi yazı kurulunda görev yaptı. Edebiyatçılar Derneği'nde yöneticilik yaptı.
Şükrü Erbaş, ilk şiirini Varlık dergisinde, 1978 yılında yayınlandı. "Yolculuk" adlı şiir kitabıyla, 1987 Ceyhun Atuf Kansu şiir ödülüne değer görüldü. Ayrıca, "Dicle Üstü Ay Bulanık" şiir kitabıyla 1996 Orhan Murat Arıburnu şiir ödülünü, "Üç Nokta Beş Harf" şiir kitabıyla 2002 Ahmed Arif şiir ödülünü ve "Gölge Masalı" adlı şiir kitabı ile de 2005 Ömer Asım Aksoy şiir ödülünü kazandı.


Şiir, edebiyat ve yaşam üzerine denemeler yazdı. Denemelerini "İnsanın Acısını İnsan Alır" (1995) ve "Bir Gün Ölümden Önce" (1999) adlı kitaplarında toplayan Şükrü Erbaş'ın, "Gülün Sesi Gül Kokar" (1998) adlı düzyazılarından oluşan bir kitabı da vardır.


Konuyla ilgili görüştüğümüz Artemis Dergisi genel yayın        yönetmeni Yusuf Çağlar, Edebiyat Günlerinin yıl boyu devam  edeceğini belirtti.  Çağlar “Şükrü Erbaş’tan sonra 2 Kasım 2019 Cumartesi günü ise  şair-yazar Fergun Özelli’nin Edebiyat  Günlerine konuk olacak. En az ayda bir yazarın ağırlanması düşünülen Artemis Dergisi  Edebiyat Günleri edebiyat dünyasında ilgi ile takip ediliyor. Bütün bunlar Salihli ve Salihli’nin tanıtımı adına da büyük kazançlardır” dedi.
 

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com