ZİHİN

24 Ekim 2019, Perşembe
ZİHİN

Makalelerimde sporda psikososyal alanların temel kavramları ve konularına değineceğimi ifade edip önce akıl, sonra da zekâ konusu üzerinde durmuştum. Şimdi de akıl ve zekâ ile doğrudan ilişkili olan zihin ile ilgili genel bilgiler aktarmak istiyorum.

Zihin (mind - mental) kelime anlamı olarak anlayış, kavrayış ve algılama yetisidir. İnsanın hayatı boyunca geçirdiği yaşantıları, öğrenilen konuları ve bunların geçmişle bağlantılarını bilinçli olarak beyinde saklama gücü olan zihin, insanın düşünme becerisi için gerekli olan temel unsurlardan biridir.
Bilim öncesi felsefi psikoloji dönemlerinde pek çok filozof zihin konusuna değinmiştir. Felsefeciler zihin kavramını teknik bir kelime olarak oluşturmuştur. Örneğin filozof Rene Descartes (Dekart), zihin-beden ikilemini formüle etmiştir. Zihnin ve bedenin birbirinden tamamen farklı olduğunu savunmuştur. Zihin özde düşünmedir ve mekânsal değildir. Beden ise mekânda vardır. Descartes’a göre bir insanın bedeni ve zihni bir bütündür. Birinin yaptıklarını diğeri sürekli olarak etkiler. Peki, doğa yasalarına göre hareket etmeye mecbur olan bedeni zihin nasıl etkileyebilir? Descartes’a göre insan vücudunda zihnin ve bedenin beraber var olduğu yer beynin küçük bir noktasıdır.


Zihin ile ilgili pek çok psikolojik olgu vardır. Zihinde oluşturma (imgeleme), zihin açıcılar, zihin karışıklığı, zihin karmaşası, zihin kuramı, zihinsel, zihin tutulması, zihinsel geviş getirme, zihinsel tetanoz, zihin yarılması, zihinsel bulanıklık, zihinsel beceriler, zihinsel çöküntü, zihinsel tükenmişlik, zihinsel düzey, zihinsel engelli, zihinsel gelişim, zihinsel gelişim kuramı, zihinsel gerçeklik, zihinsel gerilik, zihinsel harita, zihinsel işlev, zihinsel körlük, zihinsel kurallar, zihinselleştirme, zihinsel model, zihinsel olgunluk, zihinsel ölçek, zihinsel ölçüm, zihinsel örüntü, zihinsel sağlık, zihinsel sakatlık, zihinsel set, zihinsel süreç, zihinsel şema, zihinsel temsil, zihinsel test, zihinsel yapı ve uzatılmış zihin bunlardan bazılarıdır.
Makalemin son kısmında zihin konusu ile ilgili bazı tavsiyelerim olacak. Öncelikle şunu bilmeliyiz ki yukarıda sıraladığım olguları bilmemiz önemli. Yapılacak en faydalı iş bu olgular ile ilgili olan felsefe, psikoloji, sosyoloji ve nörobilim gibi alanların onları keşfetmemize olanak tanıdığını kabullenmektir. Ayrıca bu disiplin alanları ile ilgili bol bol okuma yapmaktır. Böylece önce kendinizin, sonra da etrafınızdaki insanların zihinsel durumları hakkında gerçeğe yakın değerlendirmeler yapabilirsiniz.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com