Oturduğunuz bina depreme dayanıklı mı? Cevabı, SALİHLİ LAB'da

18 Şubat 2020, Salı
Oturduğunuz bina depreme dayanıklı mı? Cevabı, SALİHLİ LAB'da

Akhisar'da meydana gelen 5.4 ve Elazığ'da meydana gelen 6.8 büyük depremin ardından, Salihli'de de vatandaşlar deprem riski testi yapan firmada yoğunluk oluşturdu. Salihli'de bina risk tespitini ise Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'na bağlı ilçede tek laboratuar olan Salihli LAB'da (Yapı Test Laboratuarında) yapılıyor.

7 KİŞİLİK EKİP GÖREV YAPIYOR


İnşaat Mühendisi Veysel Öztürk’ün sahibi olduğu Salihli LAB ise Zafer Mahallesi 649.Sokak No:89 adresinde hizmet veriyor. Isparta Süleyman Demirel Üniversitesi İnşaat Mühendisliğinden mezun olan Veysel Öztürk’ün kurduğu Salihli LAB da inşaat mühendisi, teknisyen ve tekniker olmak üzere 7 kişilik bir ekip görev yapıyor.

Salihli LAB olarak Manisa bölgesinin tamamına hizmet verdiklerini belirten Öztürk, yeni binaların yapımında kullanılan taze beton ile eski yapıların risk tespitlerini kontrol ettiklerini söyledi.  Öztürk “Yeni binaların taze betonlarından numune alıp, uygunluk testlerini yapıyoruz. Bunları raporlayıp bakanlığa gönderiyoruz. Eğer kontrollerde aksi bir şey olursa, inşaat durduruluyor. Bu işlemleri yapı denetim firmaları veya bina sahipleri işbirliği içerisinde yapıyor” dedi.

BİNANIZ DEPREME DAYANIKLI MI?


Binaların risk tespit çalışmalarını da yaptıklarını belirten Öztürk, “Salihli ve bölgesindeki binaların depreme dayanıklılığını ölçüyoruz. Peki binaların depreme dayanıklı olup olmadığını nasıl ölçüyoruz. Öncelikle binalardan karot örneği alıp, bu örnekleri  laboratuar ortamında test edip, rapor oluşturuyoruz. Kolonlarda kaç tane demir kullanılmış, buna göre raporlarla birlikte binanın analizlerini yapıyoruz. Yapılan analizlerin ardından binanın depreme dayanıklı olup olmadığını ortaya çıkarıyoruz” diye konuştu. Öztürk, yapılan testlerin ardından, depreme dayanıksız çıkan binalarda ise güçlendirme yapıldığını, bunun ise inşaat mühendisleri ile anlaşıp, yapılan projeye göre binanın sağlamlaştırıldığını dile getirdi. Öztürk, kentsel dönüşüme girecek olan binalarda da aynı işlemi uyguladıklarını söyledi.

TALEP 10 KAT ARTTI


Son yaşanan depremlerin ardından Salihli ve bölgesinde binaların depreme dayanıklı olup olmadığını analiz ettiren vatandaşların sayısının git gide arttığını vurgu yapan Öztürk, “Bina riski tek ikamet olarak değil, bina olarak yapılmaktadır. Salihli LAB olarak risk tespiti bin 500 liraya, performans analizini ise bin 500 - 2 bin lira arasındaki fiyatlarla yapılıyor” dedi. Öztürk, binalarının depreme dayanıklı olup olmadığını öğrenmek isteyen tüm vatandaşları Salihli LAB’a davet etti.

Detaylı bilgi için, 0542 282 49 64

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com