TMO Genel Müdürü Güldal, Salihli'de üzüm alım merkezini ziyaret etti

16 Eylül 2020, Çarşamba
TMO Genel Müdürü Güldal, Salihli'de üzüm alım merkezini ziyaret etti

Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal, Manisa'nın Salihli ilçesindeki üzüm alım merkezini ziyaretinde gazetecilere yaptığı açıklamada, fiyatın açıklanması ile beraber üreticide büyük bir memnuniyetin söz konusu olduğunu söyledi.

 

 

Güldal, şöyle devam etti: “Bilindiği üzere Bakanlığımızın belirlediği 271 bin ton üzüm rekoltesi söz konusu. Tarım ve Orman Bakanımız Bekir Pakdemirli’de 9 numara üzüm için alım fiyatını 12 lira 50 kuruş olarak açıkladı. Fiyatın açıklanması ile beraber üreticimizde büyük bir memnuniyet söz konusu oldu. Üzüm, bu bölgenin en önemli en katma değerli ve en yüksek gelir getiren tarımsal ürünüdür. Bu ürün aynı zamanda ülkemizin de çok önemli tarımsal ihracat ürünü. Üreticimizin hakkı kadar bu ürünlerde ülkemizin de hakkı  var. Dolayısıyla değerinin korunması, olması gereken değerinde tutulması önem arz ediyor. TMO olarak bu yılda yaklaşık 18 alım yerinde şuan da alım yapılıyor.”

“Her Cuma günü ödeme yapılacak”

TMO’nun ödemelere düzenli olarak devam ettiğini kaydeden Güldal, bu hafta Cuma günü 2. ödemeyi gerçekleştireceklerini söyledi.


TMO tarafından 50 bin ton alım yapılmasının planlandığını, ancak bu rakamın üzerine çıkacaklarını belirten Güldal, şunları kaydetti.

“Ödemeleri normalde 10 günlük bir süreç içerisinde yapmayı planlamıştık. Ancak üreticilerimizin yoğun arzının devam etmesi ödeme şeklini her hafta düzenli olarak yapmaya başladık. Bu hafta Cuma günü 2. ödemeyi gerçekleştireceğiz.  Bundan sonra da her hafta Cuma günü çiftçilerimize ödeme yapılacak. Milli ürünümüzün ülkemize en iyi şekilde katma değer sağlayacak şekilde değerlendirilmesi için çalışmalarımızı sürdürüyoruz. Bakanımız, en az 50 bin tonluk bir miktarın Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) tarafından alınmasını talimatlandırdı. Biz bu 50 bin tonluk alım talimatının çok kısa bir süre içerisinde tamamlanacağını ve daha da üzerine çıkacağımızı düşünüyoruz. Henüz 10 günlük bir süreçte bugün itibariyle 10 bin ton üzüm alımı gerçekleştirmiş bulunuyoruz.” Dedi.


Kemerdamları Mahallesi’nden Hasan Yavuz ise, açıklanan fiyatın kendilerini memnun ettiğini belirterek, üzümlerini Toprak Mahsulleri Ofisi’ne teslim ettiklerini söyledi.


Toprak Mahsulleri Ofisi Genel Müdürü Ahmet Güldal’ın Salihli ziyaretine Manisa İl Tarım ve Orman Müdürü Metin Öztürk, Ticaret Borsası Başkanı Yetiş Aksoy,  Ziraat Odası Başkanı Cem Yalvaç ve İlçe Tarım ve Orman Müdürü Ali Demir, Salihli Denizbank Çiftçievi Şube Müdürü Erkan Başocak  ile TMO yetkilileri katıldı.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com