PANDEMİ DÖNEMİNDE EĞİTİM VE ÖĞRETMENLER

16 Eylül 2020, Çarşamba
PANDEMİ  DÖNEMİNDE  EĞİTİM  VE ÖĞRETMENLER

Yeni eğitim öğretim dönemi 21 Eylül Pazartesi günü zaten açık olan anaokulları ile ilkokul birinci sınıfların uyum haftası kapsamında okula gelmesi ile başlayacak.

Uzun bir aradan sonra  okullar da öğrenci hareketliliğinin başlayacak olması,  pandemi tedbirlerinin de en üst seviyede ele alınmasına  neden oldu. Maalesef  kabul etmek gerekir ki vatandaşlarımızın salgınla mücadele kapsamında alınan tedbirlere uyma konusundaki  vurdum duymazlığı , hastalığa yakalanan hasta sayısının hızla artmasına sebep olmaya devam ediyor.Her akşam Sağlık Bakanlığı tarafından açıklanan veriler,halkımızın  salgın mücadelesine çok da  duyarlı olmadığını ortaya koymaktadır.Bu durumun doğal yansıması okulların açılış tarihini  direkt etkilemesi olmaktadır.Dışarıda yaygın olan hasta veya temaslı öğrencinin okula gelmesi, toplu halde okulda bulunan yüzlerce öğrenci ve ailesini bir anda merkeze alıp, hastalığın dramatik şekilde patlama yapmasına neden olabilecektir.İşte bu nedenle okulların açılış tarihi devamlı , hasta sayısı azalma eğilimi göstermediği sürece ötelenecektir.Gerçekçi olmak zorundayız.


Pandemi döneminin en önemli sorunlarından biri de mevcut toplum yapılarının , öğrencilerimiz için, çocuklarımız için  sosyal ortam bırakmamış olmasıdır.Okula gidemeyen çocuk, her gün devam eden zihinsel , fiziksel ve sosyal gelişimini nasıl tamamlayacak? En önemli sorulardan birisi de budur.Modern zamanlarda, daha önce küresel boyutta böyle bir eğitim kesintisiyle karşılaşılmadığı için, toplumlar nasıl bir tepki vereceklerini kestiremiyor ve ne tür bir mekanizma konulması gerektiği konusunda da bir fikir karmaşası mevcut.Çevremizdeki pek çok öğrenci ve kendi çocuklarımızın karşılaştığı , yaşadığı bu sıkıntının,  teknoloji bağımlılığına ciddi bir yönelişe neden olmakta olduğunu görüyoruz.Özellikle uzaktan eğitimin artık bir zorunluluk olduğu da ortaya çıktıkça,  evine internet bağlatan yada kotasını sınırsıza çeviren mi ararsın, yeni  geniş ekranlı mobil cihazları almakta acele eden ebeveynleri mi ararsın , oluşan bu hengamede ne olursa olsun kaybeden bir nesil oluştuğuna dikkat çekmek isterim.Geçen sene yarım dönem eğitime ara verilmesi, bu sene eğitime başlama tarihinin ileri alınması , sonrasında ise kademeli olarak anaokulu ve ilkokul 1.sınıfların eğitime başlaması , üniversitelerin ardı ardına uzaktan eğitim kararı aldıklarını açıklaması, veli ve öğrencilerde ciddi bir moral kaybına sebep olmaktadır.Hadi uzaktan eğitimle bir şekilde yok telafiydi yok temel dersler uzaktandı dedik ama bu çocuk nerede koşacak, stres atacak, oynayacak, takım sporlarında ortak hareket etmeyi öğrenecek ? Satrancını nerede oynayacak , okçuluk , badminton, tenis, voleybol , müzik, resim hangi mekanlarda  (pandemi kontrol kurallarına göre tedbir alsan bile) nasıl bunu başaracak ? Yeri geldiğinde okul psikolojik danışmanını , çeşitli ailesel yada ergenlik sorunlarıyla  kendinden geçiren, günün sonunda sorunlarını dinleyen,çözüm için çırpınan danışmandan aldığı telkin ve önerilerle  rahatlamış, huzurlu bir şekilde hayatına devam eden, öğrencilerimize, çocuklarımıza; eksik kalan bu hizmet nasıl verilecek ? Bilinçli bir veli olarak kendime sorduğum sorular, sorular, sorular….. Dünya toplumları, çocukları üzerinden gelen bir tehlikede ne yapacağını  şaşırmış durumda.Bekleyip görmekten başka çaremizde görünmüyor.


Peki Salihli’de eğitim dünyasında neler oluyor? Birazda bu taraftan yazalım.Özel okullar hızla pandemi dönemine göre kendilerini yenilemiş olarak döneme başladılar.Gelişmiş uzaktan eğitim programları ve kendi öğretmenleriyle disiplinli ve verimli ders programlarıyla oldukça iyi performans gösteriyorlar.Devlet okullarının ve özel okulların özenli ve gayretli çalışmaları Salihli’de eğitim gören yaklaşık 27 bin öğrencinin güvenli bir şekilde eğitim almasına odaklanmış durumda. Tüm ülkede 8.ve 12. Sınıflar sınav gurubu destekleme kurslarıyla gecen hafta eğitime başlamıştı.Ayrıca resmi okullarda , ilköğretim ve ortaöğretim kademesinde  yer alan tüm öğretmenler  EBA sistemi üzerinden ders vermektedirler.Diğer yandan devlet okullarında fiziki yapıların iyileştirmeleri, eski binaların yıkımları, depreme karşı bina güçlendirme çalışmaları da hızla devam etmektedir.Salihli’deki tüm okullarda “Okul Temiz Projesi” adı altında  Pandemi koşullarında eğitimin güvenle yapılabilmesi adına bir süreç başlatılmış, sertifikasyon işlemleri de aynı şekilde hızla tamamlanmaktadır.


Peki öğretmenler sadece okulda mı görev yapar ?  Biz öğretmenler, bir milletin geleceği olan çocukların anaokulunda elini tutuğumuzda üniversiteye kadar , ona bu yolculuğunda ailesiyle beraber eşlik ederiz.İnsan hayatında, en verimli dönemleri öğretmenleriyle geçirdikleri eğitim hayatı olan çocuklar, bir milletin gelecek ve varolma umududur.Şimdi ise Pandemi döneminde tüm yurtta öğretmenler  özellikle eğitim yöneticileri, milletimizin Pandemi mücadelesine aktif destek vermektedir. Salgın hastalığın ilk yayıldığı dönemde sağlık personelleri öncelikle sahaya inerken , aynı zamanda Gönüllü Vefa guruplarıyla, 65 yaş üstü vatandaşlarımıza getirilen kısıtlamalarda, bu guruptaki vatandaşlarımızın ihtiyaçları, öğretmenler eliyle kendilerine ulaştırıldı.Emekli maaşları banka ve postanelerden alınarak, evlerine  şahsi araçlarıyla götürülerek,teslim edildi.İstenen 2 adet ekmek için köye giden öğretmenlerimiz oldu.Şu dönemde ise eğitimciler yine kendilerine verilen denetleme ve uyarı görevleriyle yine sahaya inmektedir.Gerek denetim gerekse de muhtemel filyasyon görevleriyle , pandemiyle mücadele de ,halk sağlığını koruma noktasında verilen görevleri layıkıyla yapmaya devam etmektedirler.


Öğretmenlik tüm dünyada kutsal bir meslek olarak kabul edilir. Neden biliyor musunuz ? Bizim yetiştirdiğimiz öğrenci ülkesine, insanına, vatanına,bayrağına hizmet eder.Öğretmen öğrenciyi okutur, doktor olur,adı Ömer olur, insan hayatına sağlık katar.İmam/hatip olur; adı Mehmet olur,insanların doğasında bulunan inanma ihtiyacını, birtakım malum şarlatanların eliyle değil, Kul ile Allah’ın arasına aracı olunamayacağını,dinde yeri olmadığını anlatarak, ibadetlerini güvenle yerine getirmesini sağlar.Öğretmen öğrenciyi yetiştirir,bilim adamı olur,ülkesini gururlandıran Aziz SANCAR olur.Öğretmen öğrenciyi okutur, adı Burçin olur, astrofizikçi olur, 350 ışık yılı ötedeki galaksiyi keşfeder, Amerika’da heykeli dikilir.Öğretmen öğrenciyi  okutur,adı Berna olur,ilk bayan  F-16 pilotu olur,Albay olur, savaş filosu yönetir.Adı Seval olur, idareci olur,eğitim meşalesi taşır, adı Ayşegül olur,hayırlı evlat olur, babasının adını gururla yaşatan sanatçı olur.Burada yazmakla bitmeyecek nice güncel örnekler var..


Kısacası Öğretmenlik , sosyal medyada, orada burada  üslüpsuz yorumlara konu olmayacak kadar , kıymetli ve saygın meslektir.


Hatırlatma gereği duydum.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com