Özel "Çapaklı halkıyla birlikte direnmeye devam edeceğiz"

01 Ekim 2020, Perşembe
Özel

Salihli'nin Çapaklı Mahallesi'nde yapılmak istenen Biyogaz Enerji Santrali'ne karşı tepkiler devam ediyor.

Salihli’nin Çapaklı Mahallesi’nde yapılması planlanan  Biyogaz Enerji Santrali projesi kapsamında 5 arazinin Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile acele kamulaştırılacak olmasına tepki gösterildi.


Salihli Çevre Derneği'nin öncülüğünde mahallenin meydanında program düzenlendi. Programa CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel, CHP Manisa Milletvekilleri Bekir Başevirgen, Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu, CHP İzmir milletvekili Kamil Okyay Sındır, CHP Salihli İlçe Yönetimi, çeşitli partiler, sivil toplum örgütleri ve çevre dernekleri katıldı.

Salihli Çevre Derneği Başkanı ve mahalle sakinlerini avukatı Seçel Ege Değerli, Cumhurbaşkanı Kararnamesi ile biyogaz enerji santraline yakın toplam 107 dekarlık 5 arsanın acele kamulaştırmasının yasal bir dayanağının olmadığını söyledi. Değerli, “Salihli Çevre Derneği olarak halkın arazilerinin kamulaştırılmasına, tarım topraklarının talan edilmesine asla izin vermeyeceği. Mücadelemiz devam edecek.'' diye konuştu.

CHP'Lİ ÖZEL, TEPKİ GÖSTERDİ

Eyleme katılarak mahalle sakinlerine destek veren CHP Grup Başkanvekili Özgür Özel,  Cumhurbaşkanı kararnamesi ile yapılan acele kamulaştırma karanında bir kamu yararı olmadığını, mahalle sakinlerinin büyük kayba uğradığını dile getirdi.


CHP Grup Başkanvekili Özel “Acele kamulaştırma Cumhurbaşkanın imzasıyla oluyor. Gerekçesine bakarsan, yüksek kamu menfaati ve yurt savunması. Bu şartlarda yapılması gerekir. Ülkenin güvenliği tehlikedeyse, hepimiz için çok önemli bir mesele varsa yapacaksın. Bir biyogaz tesisi için Çapaklı'dan başka bir yer yok mu? Buraya değil de bir dağın başına yapsan ne olur? Niçin buraya yapılıyor, bunun bir açıklaması yok. Şimdi biyogaz tesisini kurup, tarlaları işlevsiz hale getirmenin, pis kokulardan bu köyü yaşanmaz hale getirmenin nasıl bir kamu yararı var. Bunda kimin yararı varda sen gidip acele kamulaştırma kararı alıyorsun. Bu tesiste kamu yararı yok. Bende bu konuyu TBMM'de sürekli gündeme getireceğim. Büyük bir mücadele vereceğiz. Çapaklı halkıyla direnmeye devam edeceğiz.''

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com