Somalı madenciler, tazminatları için Ankara'ya gidiyor

17 Ekim 2020, Cumartesi
Somalı madenciler, tazminatları için Ankara'ya gidiyor

Tazminatlarını 8 yıldır alamadıkları için yürüyüş başlatan Somalı maden işçileri, Salihli'de basın açıklaması yaptı.

Manisa'nın Soma ilçesindeki Maden Şehitliği önünde 5 gün oturma eylemi yaptıktan sonra Ankara'ya yürüyüş gerçekleştiren madenciler Salihli’ye geldi.


Salihli Milli Birlik ve Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasına CHP Manisa Milletvekilleri Ahmet Vehbi Bakırlıoğlu ve Bekir Başevirgen ile CHP Salihli İlçe Başkanı Hasan Hüseyin Namver, partililer katıldı.


Manisa Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu geçtiğimiz günlerde, corona virüsü tedbirleri kapsamında 6 Ekim 2020 tarihinden 20 Ekim 2020 günü saat 23.59’a kadar 15 gün süreyle her türlü toplantı ve gösteri yürüyüşü, açlık grevi, oturma eylemi, çelenk koyma, stant açma, çadır kurma, anma toplantısı ve toplanma gibi her türlü etkinlik ve eylemlerin yapılmasının yasaklandığını duyurmuştu.

 

Somalı maden işçileri ise Salihli'nin Durasıllı Mahallesi'ne geldiklerinde Manisa Valiliği İl Umumi Hıfzıssıhha Kurulu'nun kararına uymadıkları gerekçisiyle gözaltına alınıp ifadeleri alındıktan sonra serbest bırakıldı.

Milli Birlik ve Demokrasi Meydanı’nda düzenlenen basın açıklamasında maden kazasında gözlerini ve ayaklarını kaybeden madenciler ve CHP Manisa Milletvekilleri de birer konuşma yaptı.


CHP Manisa Milletvekilleri, madencilerin haklarına kavuşana kadar yanlarında olmaya devam edeceklerini söylediler.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com