Serebral Palsili öğrencisini yalnız bırakmadı

21 Kasım 2020, Cumartesi
Serebral Palsili öğrencisini yalnız  bırakmadı

Salihli 50.Yıl Ortaokulu Müdür Yardımcısı Hatice Aslan, son yıllarda yaptığı projeler ve farklılıklarla iz bırakmaya devam ediyor.

Dezavantajlı gençler ve  engelliler için yaptığı projelerin yanı sıra Çevre temizliği, doğa yürüyüşü, geri dönüşüm çalışmaları ile adından söz ettiriyor. Hatice Öğretmen, Emfader (Empati Toplumsal duyarlılık ve Farkındalık) derneği tarafından, Manisa ili Empati Elçisi olarak seçildi.


Hatice Aslan öğretmen daha önce mezun ettiği serebral palsili öğrencisi Yasir'i pandemi döneminde unutmadı. Daha önce sınıfını Yasir için dönüştüren, engelsiz bir sınıf hayal edip gerçekleştiren Hatice öğretmen bu zorlu süreçte öğrencisi için yine harekete geçti.


Serebral palsi (SP), erken fetal dönem ile beş yaş arasında meydana gelen beyin hasarıdır.
Serebral palsi ya da diğer adıyla beyin felci kasların tonusunu, hareketini ve motor becerileri etkileyen bir problemdir. Vücudun koordineli ve amaçlı bir şekilde hareket etme kabiliyetini engeller.
Ülkemizde 300 bin kadar serebral palsi hastası var. Salihli Şehitler Ortaokulu'ndan geçen yıl mezun olan Yasir de serebral palsili yürüme zorluğu yaşayan bir öğrenci. Ayrıca disleksi ile özel öğrenme güçlüğü de yaşayan Yasir, pandemi döneminde diğer özel öğrenciler gibi özel eğitimden, fizik tedaviden, sosyal hayattan, oyundan, akranlarından uzak kaldı.


Bu dezavantajın yarattığı sıkıntıları bir nebze hafifletmek, Yasir'in psikomotor ve sosyal gelişimine destek olmak, güzel ve verimli zaman geçirmesini sağlamak amacıyla, Yasir'in öğretmeni Hatice Aslan, Hayal Kurmaya Engel Yok dedi ve öğrencisinin evinde odasına bir duvar resmi çizdiler, birlikte boyadılar. Bu çalışma ile Yasir resim yapmaya ilgi duydu ve yağlı boya tablolar yapmaya başladı. İlerde de sergi açmayı planlıyor.


Öğrencisi için sorumluluk hisseden ve bir fark yaratan Hatice öğretmenimizi kutluyoruz ve herkese örnek olmasını diliyoruz. Çevremize, engellilere karşı daha çok sorumlu ve duyarlı olmayı diliyoruz. Hatice öğretmenin dedigi gibi: "Hayal et, harekete geç. Çünkü hayal kurmaya engel yoktur."
Daha önce de sınıfını Yasir için dönüştürmüştü.


Salihli Şehitler Ortaokulu'ndan geçen yıl mezun olan Yasir için sınıfı dönüştüren Hatice Öğretmen Yasir'lerin mutlu olması bizi de mutlu ediyor dedi ve şunları söyledi:


" Artık Yasir'i tanıyorsunuz . Bu pandemi hepimiz için zorlu bir süreç ama Yasir ve diğer pek çok çocuk için daha da zorlu. Onlar Özel eğitimden, fizik tedaviden, oyundan, açık havadan, sosyal hayattan uzak kaldılar, kalıyorlar. Yasir dışarı çıkamıyor diye biz de onun odası için renkli bir hayal kurduk. Bu hayalimizi 8 günde tamamladık. Yasir için hem psikomotor ve sosyal gelişimini destekleyen bir süreçti hem de eğlenceli bir anı koyduk heybemize.  Demem o ki, bir yüz güldürmek kolay.  Yeter ki hayal et, harekete geç. Hayal kurmaya engel yok"

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com