Kumlama Kabini

28 Kasım 2020, Cumartesi
Kumlama Kabini

Kumlama kabini hakkında söz etmeden önce kumlama işlemi hakkında bilgiler verilmesi çok daha faydalı olacaktır.

Kumlama kabini hakkında söz etmeden önce kumlama işlemi hakkında bilgiler verilmesi çok daha faydalı olacaktır. Kumlama işlemi metalde gerçekleşen korozyon sonucu yağ, pas ve kir korozyonu kaldırır ve üzerine yapılan boyama işlemi ile de metalin ömrü artar. Bu metalin ömrünü arttırmak için yapılan işleme kumlama denir. Kumlama özel bir şekilde hazırlanan grit adındaki maddenin aşındırıcı olarak kullanılması ile yapılır. Kumlama işlemi metalde yer alan pas ve korozyonu yok etmekle birlikte metalin özünü ortaya da çıkarır. Bu şekilde kumlaya maruz kalan metaller bu işlemin ardından oldukça korunmasız hale gelirler. Korunmasız halde olan metalin nemli bir ortama bırakılması ile metalde renk değişiklikleri belirterek metalin oksidiyona bağlı maruz kaldığı rahat bir şekilde anlaşılır. Bu şekilde gerçekleşen bir durumla karşılaşmamak için metal muhafaza edilmelidir. Korunan metaller ise en kısa sürede boyanarak hava ile teması kesilmelidir. Bu boyama işlemi için zinc boyamanın tercih edildiği ve iyi olduğu söylenir.


Metalde yapılan kumlama işleminin önemli olduğunu söyleyebiliriz ancak metalin boyama aşamasının kumlama aşamasında çok daha önemli bir yeri vardır. Boyama işleminin profesyonelce yapılmadığı durumlarda metal hava ile etkileşime geçerek korozyona uğrar. Bu yüzden de boyama işlemine oldukça fazla önem verilmeli ve profesyonel kişiler tarafından boyama işleminin uygulanması sağlanmalıdır. Metal için kullanılan aşındırıcılardan da boyama işlemi kadar olmasa da önemli yeri vardır.


Kumlama Kabini Modelleri


Kumlama kabini, kumun yüksek basınç ile metal yüzeyin bur birine çarptırılması için kullanıldığı bilinir. Metalin ömrünü uzatmaya yarayan kumlama kabinlerinin genellikle orta boylarda bulunan parçaların kumlama işlemlerini yapılması için kullanılır. Kumlama kabini paslanmaz çeliklerin üzerinde olursan kalıntıları kolay şekilde ortadan kaldırır. Uzun ömürlü olan metaller kumlama işlemi ile çok daha uzun ömürlü hale gelirler. Kumlama işlemine uğrayan metaller gibi kumlama kabinleri de oldukça dayanıklı aletlerdir. Bu kabinlerin kişilerin işini kolaylaştırır ve küçük kapalı işletmeler için ise oldukça ideal bir üründür. Bu kabinin birçok farklı modelleri vardır. Bunlar;

• Basınçlı kumlama Kabini
• Vakumlu / Enjeksiyonlu Kumlama Kabini
• Portatif / Seyyar kumlama makinesi
• Sulu Kumlama Makinesi
• Cam kumlama makinesi
• Otomatik kumlama makinesi
• İmplant medikal kumlama makinesi
• Askılı Kumlama Makinesi
• Tamburlu Kumlama Makinesi
• Sac ve Profil Kumlama Makinesi
• Mermer Kumlama Makinesi
Yukarıda birçok kumlama kabininin modelleri vardır. Sizlerin sayılan tüm bu modellere kolay bir şekilde ulaşabilmeniz için https://www.sanayiden.com/makineler linkini oluşturduk. Bu link sayesinde kumlama kabinleri modellerine daha kolay erişebilirsiniz.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com