Salihli şırdan ve mumbar ile tanıştı. Bir kez tadan vazgeçemiyor

23 Aralık 2020, Çarşamba
Salihli şırdan ve mumbar ile tanıştı. Bir kez tadan vazgeçemiyor

Adana'nın yöresel yiyecekleri arasında yer alan ve tüm Türkiye'ye açılan lezzeti olan şırdan ve mumbar dolması, yapımı ve görüntüsü ile yüz ekşitse de Salihli'de tadanlar tarafından vazgeçilmez oluyor.

Kuzu bağırsağı ve kuzu midesinin özel harcı ile vazgeçilmez bir lezzete dönüştüğü “Şırdan ve mumbar” Salihli’de ilk ve tek olarak Zafer Mahallesi Yener Otel Altı’nda hizmet veren Şırdan ve Mubar Diyarı’nda yenir. İşletme sahibi Elif Kaval, Adana’nın muhteşem lezzetini Salihli ve bölge halkına ulaştırmanın mutluluğunu yaşadıklarını söyledi.

“Tadan vazgeçemiyor”

Şırdan ve Mumbar Diyarı’nda, şırdan ve mumbarın yanı sıra kuzu kokoreç ve ızgara köfte ile de hizmet verdiklerini anlatan kadın girişimci Elif Kaval, yöresel mutfak lezzetlerini kalite, temizlik ve hijyenden ödün vermeden sunduklarını söyledi. Şırdan ve mumbarın Salihli’de yeni yeni tanınmaya başladığını anlatan Kaval “Ancak yöresel lezzetin tadını bilenler ise tüm il ve ilçelerden yemek için Salihli’ye geliyor. Fakat şırdan ve mumbarı tadan ise vazgeçemiyor” dedi. Kaval, müşterilerine şırdan ve mumbarı servis ederken yanında ev yapımı doğal kırmızı lahana, kaşık turşusu ve şalgam suyu ikram ettiklerini vurguladı.

“Sosyal medyada gördüm”

Şırdan ve mumbarı ilk sosyal medyada gördüğünü dile getiren Elif Kaval “Merak üzerine soysal medyadan gördüğüm şırdan ve mumbarı evde yapıp, yine sosyal medya üzerinden tanıtıp satmaya başladım. Daha sonra ise Adana’ya giderek, eğitimini alıp, bu işi iyice öğrendim. Abim, Şifo Mehmet lakaplı Mehmet Kaval’ın desteği ile işyerimi açtım. Buradan en büyük destekçim olan abim Şifo Mehmet’e çok teşekkür ediyorum” diye konuştu.

“Hazırlanışı 7 saat sürüyor”

Şırdan, mumbar ve kuzu kokoreçi kendi imalatlarında hazırladıklarını belirten Kaval, müşterilerine ikram ettikleri turşu çeşitlerinin de hepsini, kendilerinin hazırladıklarını anlattı.  Yiyenin bir daha yemek istediği şırdan ve mumbarı hazırlanışını ise Kaval “Yöresel lezzetlerde malzeme olarak, pirinç, baharat, biber salçası ve kuzu iç yağı kullanıyoruz. Hazırlanışı ise yaklaşık 7 saat sürüyor. Yedi saattin ardından sofralardaki yerini alıyor. Görünüşüne aldanıp yemeyenler çok fazla ama tattıklarında görecekler ki vazgeçemeyecekleri bir lezzet. Herkese tavsiye ediyorum. Şırdan ve mumbarı yemek isteyen tüm herkesi işyerimize bekliyoruz. Tüm herkese afiyet olsun” dedi.

“Paket servisi ile hizmet veriyoruz”

Yeni tip koronavirüs tedbirleri kapsamında sadece paket servisi ile hizmet verdiklerini belirten Kaval “Şırdan ve Mumbar Diyarı olarak saat 11.00-21.00 saatleri arasında gel al, 12.00’dan 24.00’a kadar ve sokağa çıkma kısıtlamasının olduğu günlerde 13.00-24.00 arasında paket servisi ile hizmet veriyoruz. Paket servis için müşterilerimiz 0 553 903 7830 nolu telefondan bize ulaşabilirler” diye konuştu.  

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com