ÇOCUKLARIMIZ NEDEN MATEMATİK ÖĞRENEMİYOR ?

28 Aralık 2020, Pazartesi
ÇOCUKLARIMIZ NEDEN MATEMATİK ÖĞRENEMİYOR ?

Geçtiğimiz günlerde küresel seviye belirleme sınavlarından TİMMs sonuçları açıklandı.

Kamuoyunda dördüncü ve sekizinci sınıflara 4 yılda bir yapılan küresel ölçekte ki Uluslararası Matematik ve Fen Eğilimleri Araştırması olarak bilinen bu TIMMS’in 2019 sonuçları ülkemiz için oldukça sürpriz sonuçlar içeriyor.

4 ve 8. Sınıflarda belirgin bir başarı yükselmesi görülürken , diğer yandan 2022 yılındaki sınava kadar düzeltilmesi gereken hatalı yönleri de ortaya çıkmış oldu.
Sonuçların açıklanmasının  ardından  genel sıralamaya baktığımızda; 58 ülkenin katıldığı 4.sınıf düzeyinde, Türkiye matematikte ‘2015’e göre 40 puan artışla puanını 523’e yükselterek 23.sırada yer aldı.Türkiye daha önce 49 ülke arasında 36.sıradaydı.
Fen Bilimlerinde ise 43 puan artışla 526 puana çıkarak 19.sıraya yükseldi. 2015’te Türkiye 47 ülke arasında 38’inciydi.
8.sınıflarda ise 39 ülkenin katıldığı araştırmada, Türkiye matematikte 20., Fen Bilimlerinde ise 15.sırada bulunmaktadır.
2015’e göre ortalama başarı puanları, Matematikte 38 puan artışla 496 ya , Fen Bilimlerinde ise 22 puan artarak 515’e ulaştı.
Evet bu sonuçlar bizim için oldukça sevindirici sonuçlar.Ancak diğer bir küresel sınav olan PİSA sınav sonuçlarında alınan sonuçların düşük olması ve LGS sınavında öğrencilerin tek kelimeyle dökülmesi nasıl açıklanabilir bilemiyorum.

Ben de geçen sene 8.sınıf öğrenci velisi idim ve gerçekten zor bir dönem geçirdik.Hem öğrencimin küçük yaş gurubunda olması hem pandemi nedeniyle ikinci dönem okulların tatil edilmesi sebebiyle LGS sınavında, başarısızlık  katsayısının genele yayılmasından nasibimizi aldık.Bir de pandemi nedeniyle  soruların sorulacağı müfredatın daraltılmış olmasına rağmen ülke genelinde LGS matematik alt testinde doğru cevap sayısı ortalaması  4.8,  İngilizce ortalamasının 3.53 , T.C. İnkilap Tarihi alt testinde doğru cevap sayısı ortalaması 5,05 olduğu bir sınavın ne derece başarılı kabul edilebilir olduğu da tartışılır.

Peki  asıl soruya gelelim .Öğrenciler  gecen sene TİMSS sınavına girdi ama aynı zamanda LGS ve YKS’ye girip ter döktüler.Her iki sınavın sonuçlarını karşılaştırdığında bir yerde bir hata var.TİMSS sonuçlarına göre 4.sınıfta sayısal sorularda başarı gösterebilen bir öğrenci kitlesi ,ortaokul ve lise sonunda  matematik,fizik ,kimya ve biyoloji sorularında neden 1 net’e kadar  düşüyor?

Kendi görüşüme göre  4.sınıf öğrencileri zihinsel olgunluk seviyesi itibariyle kendilerine verilen kazanımları tam kavrayamıyor.Yavaş yavaş soyut konulara geçildiği bir yaş gurubunda ki öğrenci bu konuları algılayamıyorsa, 5.sınıfta da bu konuları görerek , eksik konuları anlamalı ve öğrenmelidir.Çocuklara bu yaşta 2 + 2 =4 ü öğretiyoruz ama gerçek hayatta karşılığını öğrenciye anlatamıyoruz.Çocuk öğrendiği bilginin ne zaman, ne işe yaradığını bilemiyor ve sınav sonuçlarına böylece yansıyor.TiMSS sorularında grafik sorularını yapamamış çocuklarımız.Veri ve grafik okuma olmazsa, en basit soruları yapamadan ve artık o dersten soğuyarak,uzaklaşarak ortaokula gelirsin.
Ortaokulda ise 8.sınıftaki bir öğrencinin çıkarım yapma becerisi artarken kavramsal becerileri azalıyor. İlkokulda ise tam tersi oluyor.Bu konunun araştırılması gerektiğini düşünüyorum.Benim öğrencim ilkokulda Hayat Bilgisi olarak gördüğü ve severek takip ettiği dersi , ortaokulda Sosyal bilgiler olarak görüyor.Ne oluyorsa Dersten soğuma başlıyor, 8.sınıfta LGS de bu soru türlerinde çöküş gerçekleşiyor ve Lise de ne olacak bilemiyorum.Endişeleniyorum.
Aydınlatıcı olması için bir örnek vereyim.Bu şekilde düzeltme yapılmadan devam eden öğrencinin  YKS tarih doğru cevap ortalaması, TYT sınavında 20 soruda 7.788 olarak gerçekleşerek faciaya dönüşüyor.

Ağır cümlelerle dolu bir yazı oldu ama çok da karamsar olmamak gerekiyor.Bu PİSA ve TİMSS gibi küresel sınavları bir ateş ölçer olarak görüp, hastaya teşhis koymak için bir araç olarak baktığımızda aslında gidilecek yol haritası da ortaya çıkıyor.Her zaman hatadan dönüş yolu bulunmaktadır.Eğitim sistemimiz eksik ve aksayan yönlerini tamamlayabilecek kadrolara sahiptir.Umarım bu pandemi süreci en kısa sürede biter de , eğitim dünyası olarak eğitim kayıplarımızı  hızla tamamlama çabasına döneriz.

Gelecek hafta “Yeni Nesil Soru “ kavramının yanlış ve yetersiz bir söylem olduğu konusuna değineceğim.

Sağlıkla Kalın

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com