"MASKİ, vatandaş dışında herkese indirimli tarife uygulamış"

06 Ocak 2021, Çarşamba

CHP Manisa Milletvekili Bekir Başevirgen, Manisa Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi Genel Müdürlüğü'nün 2019 Sayıştay Denetim Raporuyla ilgili olarak açıklama yaptı.

Başevirgen, “Hamamlara, umumi tuvaletlere, kamu yararına faaliyet gösteren vakıf ve derneklere, Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı veya bunların denetimindeki kurslar ve özel eğitim kurumlarına, dernek ve vakıflar tarafından eğitim ve öğretime destek ve katkı amacıyla kurulan yurt, pansiyon, hizmet binası ve tesislerine, amatör spor kulüplerine ait abonelikler ve bunlara bağlı ticari amaçla işletilmeyen lokal ve tesislere, sanat ve kültürün gelişimine hizmet etmek amacıyla kurulmuş konferans, opera, tiyatro, sergi vb. etkinliklerin yapıldığı yerlere “kamu yararına faaliyet gösteren aboneler” adı altında indirimli su tarifesi uygulanmış ve umumi tuvalet ile hamamlara faturalarda kademelendirme dahi yapılmamış.” dedi.


Manisa’nın, Türkiye’deki en pahalı suyu kullanan illerden biri olduğunu belirten Başevirgen, “ Özellikle pandemi başladığından bu yana vatandaşlar artan su faturaları nedeniyle büyük mağduriyet yaşadı. Birçok kez isyanlarını dile getirdi. Salgının yanı sıra işsizlik ve açlıkla boğuşan vatandaşa 300-350 lira gibi fahiş su faturaları gönderiliyor. Bizler, “Normal zamanda 40 - 50 lira gelen bu faturalar ne oldu da 6 katına çıktı” sorusuna cevap ararken bu sorunun yanıtını Sayıştay raporları ortaya koydu. MASKİ, vatandaş haricinde birçok aboneye indirimli tarife ve muafiyet sağlamış. ” İfadelerini kullandı.


Şehit aileleri, gaziler ve engelliler için indirimli tarife uygulanması, mabetlere indirimli veya ücretsiz içme ve kullanma suyu verilebileceği gibi muaf durumların kanunla hüküm altına alındığını belirterek MASKİ’nin muafiyet sağladığı yerlere ilişkin su ve kanalizasyon idarelerinin tarifeleri hakkında bir muafiyet düzenlemesinin bulunmadığına dikkati çeken Bekir Başevirgen, “ Bu muafiyetlerden doğan ekonomik yük Manisalı vatandaşların sırtına yüklenerek yüksek su faturaları olarak geri mi yansıtılıyor? Bu aboneler hangi kriterler gözetilerek muaf tutulmuş?” diye sordu.

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com