İYİ Parti, KAYSU bedelinin iptali için dava açtı

06 Ocak 2021, Çarşamba
İYİ Parti, KAYSU bedelinin iptali için dava açtı

İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, 'Kaysu' ücretlerinden dolayı, partisinin Yunusemre Belediyesi'ne dava açtığını duyurdu. Başkan Akan, Yunusemre'de esnaf bir vatandaşın Yunusemre Belediyesi'ne açtığı davada Kaysu ücretinin yürütmeyi durdurulması kararını emsal gösterdi.

Manisa Büyükşehir Belediyesi’nin 2019 yılında aldığı kararla, bir süredir ilçe belediyeleri su faturalarına yansıması suretiyle ’Katı Atık Toplama’ adı altında ücret alıyor. Su faturasına yansıtılan ‘Katı Atık Toplama’ bedellerini ilçe belediyeleri alırken, ‘Katı Atık Bertaraf’ bedelini ise Manisa Büyükşehir Belediyesi alıyor. Manisa’da yaşayan birçok vatandaşın tepkisini çeken bu uygulamaya İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanlığı sessiz kalmadı. İYİ Parti Yunusemre İlçe Başkanı Tufan Akan, “Manisa’da uzun bir süredir KAYSU denilen ‘Katı Atık Toplama Bedeli’ adı altında vatandaşlardan su faturalarına yansıması suretiyle ücret alınıyor. Bu ücret, geçtiğimiz yıla göre bu sene yüzde 30’a yakın zamlı alınacak. Geçtiğimiz yıl 10,90 TL olan KAYSU bedeli bu sene 13,81 TL’ye yükseldi. Yunusemre Belediyesi’nin açıkladığı KAYSU bedellerinde o kadar büyük adaletsizlik var ki, bu zamları neye dayanarak yaptıklarına akıl sır ermiyor. Kimi işletmelere yüzde 2000 gibi fahiş zamlar yapılırken, az da olsa bazı işletmelere indirim uygulanmış. Yunusemre ilçemizde faalitet gösteren bazı kurumlardan KAYSU bedeli bile alınmazken, vatandaşlarımızın yaşadığı evlere yüzde 30’a yakın zam uygulandı” ifadelerini kullandı.

‘VATANDAŞIN SIRTINDAN NASIL DAHA FAZLA PARA KAZANIRIZIN DERDİNDELER!’


Başkan Akan, yapılan zamların adaletsiz olduğunu vurgulayarak, en kısa zamanda yapılan yanlışın düzeltilmesini talep etti. Pandemi koşullarında vatandaşların geçim sıkıntısı çektiğine değinen İYİ Partili Akan, “Dünya yaklaşık bir senedir olağanüstü bir süreçten geçiyor. Pandeminin bize zorunlu kıldığı en büyük şey temizlik. Suya her zamankinden daha çok ihtiyaç duyduğumuz günlerdeyiz. Böyle zamanlarda vatandaşlara destek olmak gerekirken, ne yazık ki Türkiye’nin en pahalı suyunu kullanmak zorunda bırakılıyoruz. Yunusemre Belediye Meclisi’nde İYİ Parti grubu olarak en azından bu süreçte KAYSU bedellerinin alınmamasını dile getirsek de, önergemiz reddedildi. Zorlu pandemi şartları altında hayatını devam ettirmeye çalışan vatandaşlarımızın sırtından nasıl daha fazla para kazanırızın planları yapılıyor” diye konuştu.

KAZANILAN DAVAYI EMSAL GÖSTERDİ


Yunusemre’de faaliyet gösteren bir esnafın KAYSU bedellerinin alınmaması konusunda açtığı davayı kazandığını aktaran Başkan Akan, kazanılan dava kararını emsal gösterek Yunusemre Belediyesi’ne dava açtıklarını söyledi. Vatandaşların haklarını almaları için çalışmalarını sürdürdüklerini söyleyen Başkan Akan, “Belediyeler 2019’a kadar Katı Atık Toplama Bedeli adı altında ücret almazken, 2019’dan beri böyle bir ücret alınıyor. 2019’a kadar vatandaşa ücretsiz olarak verilen bu hizmet ne oldu da 2019’da ücretli hale geldi? Yunusemre’de bir esnafımız KAYSU bedellerinin alınmamasına yönelik açtığı haklı davayı kazandı. Dava kararını emsal gösterek biz de İYİ Parti olarak Yunusemre Belediyesi’ne dava açtık. Yüce Türk Mahkemesi’ne güveniyoruz. Açtığımız haklı davayı kazanacağımıza olan inancımız tam. Davayı kazanacağız ve vatandaşlarımızı ödemek zorunda bıraktıkları KAYSU bedellerinden kurtaracağız. İYİ Parti olarak her zaman vatandaşlarımızın yanında olacak ve onların hakları için mücadele etmeye devam edeceğiz” dedi

Tüm Hakları Saklıdır © 2014 Salihli Sektör Gazetesi | İzinsiz ve kaynak gösterilmeden yayınlanamaz.
Obisis.com